Nöropazarlama kavramı üzerine içerik analizi çalışması
A content analysis on neuromarketing concept
- Tez No: 826044
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİHAL TOROS NTAPIAPIS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nöropazarlama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nöropazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Son yıllarda nörogörüntülemede yaşanan gelişmeler birçok alanda olduğu gibi pazarlama alanında da benimsenmiş ve nöropazarlama kavramı ortaya çıkmıştır. Nöropazarlama kısaca nörogörüntüleme tekniklerinin pazar araştırmalarına uygulanması olarak tanımlanabilir. Çalışma kapsamında; nöropazarlama alanında literatürde ulaşılabilen kaynaklar çerçevesinde şimdiye kadar Türkiye'de yapılan Yüksek Lisans ve Doktora tezlerini kapsayan bir içerik analiz çalışması oluşturulmuştur. Anlam karmaşası oluşturmamak ve analizi ön plana çıkarabilmek adına nöropazarlama kavramının detaylı irdelenmesi çalışmada ele alınan ve ekler kısmında belirtilen çalışmalara bırakılmıştır. Bununla beraber mevcut durumu ortaya koymak ve gelecekteki nöropazarlama araştırmalarına yön tayin etmeye katkı sağlamak amaçlanmıştır. Aynı zamanda bu çalışma, nöropazarlama alanında bu kapsamda yapılan ilk literatür taraması olma özelliğini de taşımaktadır. Konu ile ilgili 76 yüksek lisans, 21 doktora tezi bulunmuş ve çalışmaya dâhil edilmiştir. Araştırma sonucunda; uygulamalı çalışmalar içerisinde farklı alanlara yönelinerek farklı disiplinlerle ortak çalışmalar yürütülebilir.
Özet (Çeviri)
The developments in neuroimaging in recent years have been adopted in the field of marketing as well as in many other fields, and the concept of neuromarketing has emerged. Neuromarketing can be briefly defined as the application of neuroimaging techniques to market research. In the scope of this work; a content analysis study covering Master's and Doctoral theses made in Turkey so far has been created within the framework of the sources available in the literature in the field of Neuromarketing. In order not to create semantic confusion and to bring the analysis to the fore; detailed examination of the concept of neuromarketing is left to the studies discussed in the study and specified in the appendices. In addition, it is aimed to reveal the current situation and contribute to determining the direction of future neuromarketing research. At the same time, this study have the characteristic to be the first literature review in this context in the field of neuromarketing. 76 master's and 21 doctoral theses related to the subject were found and included in the study. As a result of the research; by focusing on different fields within applied studies, joint studies with different disciplines can be carried out.