Sinestezinin sanattaki yansımaları
Reflections of Synaesthesia in art
  1. Tez No: 826147
  2. Yazar: BERFİN DEMİRKIRAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CENGİZ ERTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Batman Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu tez kapsamı içerisinde sinestezinin ne olup olmadığı hakkında gerekli araştırma, incelemeler ve değerlendirmeler yapılarak, sinestezinin sanat alanında kullanımı hakkında görüş ve bilgi aktarımına katkı sağlamanın yolları araştırılmaktadır. Sinestezi sanat alanında, sanatçı ve eseri üzerindeki etkilerinin neler olduğu, bu etkinin yansımaları çeşitli örneklerle incelenecektir. İncelemeler doğrultusunda sinestezinin sanatçıları nasıl eserlere yönlendirdiğini ve bu konuda sanatçıların bakış açılarının araştırılmasının gerektiği üzerinde durulmuştur. Sanatsal ve estetik çalışmaların yanında yaratıcı süreçlerde içerisinde yeni olanı veya yeni yollar, yöntemler bulmak sinestetik bütünlükler için daha geniş bir bakış açısı sunabilmektir. Bununla birlikte, konu hakkındaki yapılmış çalışmaların analizlerinin yapılması oldukça önemli olacaktır. Sinestezik anlamda renkleri duymak, görmek, hissetmek sanatçıların eserleri üzerinde nasıl etkilediğini anlamak yönünde katkı sağlayacaktır. Sinestezinin sanatı belli dönemler içerisinde kapsadığı alanlar ve yansıma biçimlerin neler olduğu tez kapsamı içerisinde incelenmiş olacaktır. Sanatçının sinestetik etki altında kendisini nasıl yansıttığı, eser üzerindeki etkilerinin neler olduğunu almak ve cevap bulmayı amaçlamaktadır. Sanatsal çalışmaların sinestetik etkisinin, sanatçıların bakış açılarını sonradan kazanılarak mı yoksa doğuştan kendini gösterip göstermediği konusu oldukça önemli bir yer almaktadır. Sanatsal ve estetik yansımalardaki sinestetik kavramların, olguların, nesnelerin oluşum süreçleri ayrıntılı olarak incelenerek değerlendirilecektir. Gerçekleştirilen araştırma, inceleme ve değerlendirmeler doğrultusunda Sinestetik konusuyla doğrudan ilişkili olan sanatçının sanatsal çalışmaları, örnekleriyle birlikte bu tez kapsamı içerisinde yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this thesis, the necessary research, examinations and evaluations about what synesthesia is and is not, and ways to contribute to the transfer of opinions and knowledge about the use of synesthesia in the field of art are investigated. What are the effects of synesthesia on the artist and his work in the field of art, and the reflections of this effect will be examined with various examples. In line with the examinations, it is necessary to investigate how synesthesia directs artists to their works and the perspectives of artists on this issue. In addition to artistic and aesthetic works, finding new ones or new ways and methods in creative processes is to offer a broader perspective for synesthetic integrity. However, it will be very important to analyze the studies on the subject. Hearing, seeing and feeling colors in the synesthetic sense will contribute to understanding how artists affect their works. The areas where synesthesia covers art in certain periods and the forms of reflection will be examined within the scope of the thesis. It aims to find out how the artist reflects himself under the synesthetic effect, what are the effects on the work and to find answers. The issue of whether the synesthetic effect of artistic works, whether the artists' perspectives are acquired later or whether it manifests itself from birth is very important. The formation processes of synesthetic concepts, phenomena and objects in artistic and aesthetic reflections will be examined and evaluated in detail. In line with the research, examination and evaluations carried out, the artistic works of the artist, who is directly related to the subject of synesthetics, are included in the scope of this thesis together with their examples.