Bilimsel illüstrasyon ve minyatür ilişkisinin grafik tasarım açısından incelenmesi
Graph of the relationship of scientific illustration and miniature investigation from terms of design
- Tez No: 826148
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM TEKDEMİR DÖKEROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Araştırmada, bilimsel yönden anlatımcı ve işlevsel nitelikler taşıyan minyatürlerin, işlevsel ve metne yardımcı resimler olarak tanımlanan illüstrasyon pratikleriyle etkileşimleri, biçim ve içerik açısından benzerlik ve farkındalıklarının görsel açıdan incelenmesi amaçlanmaktadır. Araştırmada, bilimsel betimlemelere yer verilen minyatürler ile aynı amaçla kullanılan illüstrasyonların farklılık ve benzerlikleri odağa alınarak, görsel içerik analizi yöntemiyle yorumlamalara gidilecektir.“Bilimsel İllüstrasyon ve Minyatür İlişkisinin Grafik Tasarım Açısından İncelenmesi ”başlıklı bu araştırmada, 13. ve 19. yüzyılları arasında yaygın olarak kullanılmış olan minyatür sanatı ve 19. yüzyıldan sonra kendine önemli bir yer edinmiş olan illüstrasyonun ortak yönleri ve birbirleri ile olan bağlantıları incelenerek bununla birlikte gelişim aşamalarının araştırılması konu olarak benimsenmiştir. Bilimsel illüstarasyon ve bilimsel nitelikteki betimleyici minyatürler arasındaki görsel ve kavramsal benzerliklerin ortaya koyulması araştırmanın problemini oluşturmaktadır. Çalışmada ilk olarak giriş kısımı içinde yer alan araştırma konusu, önemi, amacı ve yöntemi açıklanacak ikinci bölümde ise minyatür kavramı ele alınarak, ortaya çıkışı ve bilime yön vermesi amaçlanan minyatürler incelenecektir. Araştırmanın üçüncü bölümünde illüstrasyon kavramı çok boyutlu şekilde ele alınarak örnekler yardımıyla incelenecektir. Araştırmanın dördüncü bölümünde bilimsel minyatür sanatındaki ve bilimsel illüstrasyondaki benzerlikler açıklanacak ve karşılaştırılacaktır. Son bölümde ise araştırmanın sonuçlarına yer verilecek ve incelenen veriler doğrultusunda bir sonuç bölümü oluşturulacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to visually examine the interactions of miniatures with scientifically expressive and functional qualities with illustration practices defined as functional and text-supporting pictures, and their similarities and awareness in terms of form and content. In the research, interpretations will be made using the visual content analysis method, focusing on the differences and similarities between the miniatures containing scientific descriptions and the illustrations used for the same purpose. In this research titled“Examination of the Relationship between Scientific Illustration and Miniature in Terms of Graphic Design”, the common aspects and connections between the art of miniature, which was widely used between the 13th and 19th centuries, and illustration, which gained an important place after the 19th century, are examined. Researching the stages of development has been adopted as the subject. The problem of the research is to reveal the visual and conceptual similarities between scientific illustration and scientific descriptive miniatures. In the study, firstly, the research subject, importance, purpose and method in the introduction part will be explained, and in the second part, the concept of miniature will be discussed and the miniatures that are intended to emerge and guide science will be examined. In the third part of the research, the concept of illustration will be discussed in a multidimensional way and examined with the help of examples. In the fourth part of the research, the similarities in scientific miniature art and scientific illustration will be explained and compared. In the last section, the results of the research will be included and a conclusion section will be created in line with the data examined.