Design and analysis of microstrip antenna with frequency selective surface superstrate
- Tez No: 826155
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAHI ABDU IBRAHIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Son zamanlarda, kablosuz iletişim, özellikle görevleri yerine getirme ve fiziksel bir ortam olmadan iletişim kurma becerimiz açısından günlük hayatımızda önemli ölçüde ilerledi. Mesafe yoluyla iletişimin en önemli yönü, elektromanyetik dalgalar kullanarak uzun mesafelerde veri iletme kapasitesidir. Bu sistemlerin kurulumu ve fiziksel ortam göndermenin zor olduğu yerlerde çalıştırılması kolaydır. Kablosuz ağlara bağlı cihazların ve uygulamaların sayısı arttıkça, veri iletimini yavaşlatan tıkanıklık meydana geldi. Yüksek frekanslara geçiş, kullanıcıların hızlı veri iletimi talebini karşılamak için ağ geliştiricileri tarafından sunulan pratik yollardan biri olarak kabul edilebilir. Kablosuz iletişim mimarisinde alıcı veya verici anteni en önemli unsurlardan biridir. Mikroşerit antenler ise kullanılan anten türlerinden biridir, ancak sınırlı bant genişlikleri ve azaltılmış kazançları nedeniyle bu parametrelerin arttırılması gerekmektedir. Bu tezde, 5G tabanlı 28 GHz kullanımı için normal MPA için bir tasarım tanıtacağız. DKA'dan optimum sonuçları elde etmek için, performansı iyileştirme amacıyla iki senaryo sunuyoruz. Birincisi, MPA'nın üzerine belirli bir hava aralığı ile oturtulacak Frekans Seçici Yüzey (FSS) kullanılarak, FSS ise sadece gerekli frekansı geçecek ve diğerlerini reddedecektir. Bu, kazancı artıracak ancak bant genişliğini azaltacaktır. İkincisi ise, antenin toplam performansını artıracak dizi yapısının kullanılmasıdır. Elde edilen sonuçlara dayanarak, dizi düzenlemesinin kullanılması kazancı, bant genişliğini ve geri dönüş kaybını artırır. Öte yandan, besleme şebekesinden dolayı güç kaybı artar.
Özet (Çeviri)
Recently, wireless communications have significantly advanced in our daily lives, particularly in terms of our ability to perform tasks and communicate without a physical media. The ultimate crucial aspect of via distance communication is the capacity to transmit data over long distances using electromagnetic waves. These systems are simple to install and operate in locations where sending physical media is challenging. As the number of appliances and implementations linked to wireless networks has increased, congestion has occurred, slowing data transmission. Switching to high frequencies can be considered as one of the practical ways introduced by the network developers to satisfy users' demand for quick data transmission. In wireless communication architecture, the receiver or transmitter antenna is among the ultimate essential elements. Whereas, microstrip antennas are one type of antenna that is utilized, but it is necessary to increase these parameters due to their restricted bandwidth and depressed gain. In this thesis, we will introduce a design for regular MPA for the utilisation of 5G based 28 GHz. To obtain the optimum outcomes from the MPA we introduce two scenarios for the purpose of performance improvement. The first one is by employing the Frequency Selective Surface (FSS) that will be fitted over the MPA with a determined air gap, whereas the FSS will only pass the required frequency and reject the others. This will improve the gain but will degrade the bandwidth. While the second one is the utilisation of the array structure that will boost the total performance of the antenna. On the basis of the obtained outcomes, the use of array arrangement enhances the gain, bandwidth, and return loss. On the other hand, the power loss is increased due to the feeding network.