Apsychoanalytic exploration of battered women in selected novels: A study of Anna Guindlen's Black and Blue, Amy Tan's Kitchen God's Wife, and B.A Paris's Behind Closed Doors
Seçilmiş romanlarda hırpalanmış kadınların psikanalitik bir araştırması: Anna Guindlen'in Siyah ve Mavisi, Amy Tan'ın Mutfak Tanrısı'nın Karısı ve B.A Paris'in Kapalı Kapılar Ardında Bir İncelemesi
- Tez No: 826161
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HARİTH ISMAEL TURKI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bazı kadınların hayatları boyunca hırpalandıkları küfürlü bir ilişkide kalmayı seçmeleri akademisyenler için her zaman şaşırtıcı olmuştur. Kadın romancılar romanlarında bu olguyu teşhis ederler. Bitmek bilmeyen çıkmaza rağmen, aileyi kurtarmak için bu hapishanede kalmayı seçerler. Bu tez, Anna Quindlen'in Black & Blue (1998), Amy Tan'ın The Kitchen God's Wife (1991) ve B.A. Paris'in Behind Closed Doors (2016) adlı kitaplarına eleştirmenler, psikanalitik bir açıdan yaklaşmaya çalışarak, okuyucuların neden buna direnmedikleri ve bu tür ilişkilerden kaçtıkları konusundaki büyük sorularına cevap vermeye çalışmaktadır. Çalışma, şiddet döngüsü içinde“öğrenilmiş çaresizlik”ve“hırpalanmış kadın sendromu”gibi Psikoloji teorileri aracılığıyla yakın partner şiddetini araştırıyor. Mağdurların deneyimlerini, istismarcıların motivasyonlarını ve sosyal ve kültürel bağlamı analiz eder. İkinci Bölüm, Anna Quindlen'in Siyah ve Mavi'sini, bir kadının iktidarla mücadelesi ve kocasının narsisizmi hakkında bir roman olarak araştırıyor. Amy Tan'ın Mutfak Tanrısı'nın Karısı'nın üçüncü bölümü, sadist bir kocadan muzdarip Asyalı bir kadına odaklanıyor. Kapalı Kapılar Ardında'nın dördüncü bölümü psikolojik bir gerilim filmini araştırıyor. Psikolojik istismarın etkileri ve yakın ilişkilerde güç ve kontrol dinamikleri hakkında ilginç bir vaka çalışması sunmaktadır. Sonuç, çalışmanın bulgularını özetlemektedir.
Özet (Çeviri)
It has always been puzzling for scholars that some women choose to stay in an abusive relationship, where they get battered all their lives. Women novelists diagnose this phenomenon in their novels. Despite the unceasing predicament, they choose to stay in this imprison to save the family. This dissertation attempts to approach Anna Quindlen's Black & Blue (1998), Amy Tan's The Kitchen God's Wife (1991), and B.A. Paris's Behind Closed Doors (2016) from a critical, psychoanalytic angle to answer the readers' big question about why they do not resist it and escape from such relationships. The study explores intimate partner violence through theories from Psychology like“learned helplessness”and“battered women syndrome”within the cycle of violence. It analyses victims' experiences, abusers' motivations, and the social and cultural context. Chapter Two explores Anna Quindlen's Black and Blue, a novel about a woman's struggle with power and her husband's narcissism. The third chapter of Amy Tan's The Kitchen God's Wife focuses on an Asian woman suffering from a sadistic husband. The fourth chapter of Behind Closed Doors explores a psychological thriller. It provides an interesting case study of the effects of psychological abuse and the dynamics of power and control in intimate relationships. The conclusion sums up the findings of the study.