Fen bilimleri eğitiminde ters yüz öğrenme modelinin 6. sınıf öğrencilerinin akademik başarılarına, bilimsel süreç becerilerine ve üst bilişe yönelimli sınıf çevresine etkisi
The effect of flipped learning model in science education on academic achievement, scientific process skills and metacognitive orientation learning environment scale of 6th grade students
  1. Tez No: 826164
  2. Yazar: ECE BERİŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRAH OĞUZHAN DİNÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 215
Özet
Bu çalışma Ters Yüz Öğrenme Modelinin (TYÖM) 6. sınıf öğrencilerinin akademik başarılarına, bilimsel süreç becerilerine, üst bilişe yönelimli sınıf çevresine etkisini ve Ters Yüz Öğrenme Modeliyle ilgili öğrenci görüşlerini incelemek amacıyla yapılmıştır. Çalışmada, ön test son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemi uygun örnekleme yolu ile seçilmiştir. 2022-2023 eğitim öğretim yılında İzmir ilinin Buca ilçesinde bir devlet okulunda öğrenim görmekte olan 6. sınıf seviyesinde iki farklı şubeye kayıtlı 58 öğrenci araştırmanın örneklemini oluşturmaktadır. Şubelerden biri deney grubu, diğeri kontrol grubu olarak atanmıştır. Deney ve kontrol gruplarının her birinde 29 öğrenci çalışmaya katılmıştır. Araştırma 4 hafta sürmüştür. Deney grubunda dersler Ters Yüz Öğrenme Modeline uygun olarak yapılmıştır. Kontrol grubunda ise konular güncel ders kitabına bağlı kalınarak işlenmiştir. Çalışmada nicel ve nitel veri toplama araçları kullanılmıştır. Nicel veri toplama aracı olarak 6. Sınıf Kuvvet ve Hareket Ünitesi akademik başarı testi, bilimsel süreç becerileri testi ve üst bilişe yönelimli sınıf çevresi ölçeği-Fen ön test ve son test olarak her iki gruba da uygulanmıştır. Nitel veriler ise yarı yapılandırılmış görüşme formu ile sadece deney grubuna son test olarak uygulanarak elde edilmiştir. Bu araştırmada Ters Yüz Öğrenme Modeli Fen Bilimleri dersinin 6. Sınıf Kuvvet ve Hareket ünitesinde akademik başarıyı olumlu yönde etkilemiştir. Ancak deney ve kontrol grubu arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık oluşturmamıştır. TYÖM'ün deney ve kontrol grubu öğrencilerinin bilimsel süreç becerilerinde istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık göstermediği sonucuna ulaşılmıştır. Üst bilişe yönelimli sınıf çevresi- Fen ölçeğinden elde edilen veriler incelendiğinde deney grubu lehine istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Ayrıca deney grubu öğrencileri Ters Yüz Öğrenme Modeli ile ilgili olumlu görüş bildirmişlerdir. Deney grubu öğrencileriyle yapılan görüşmelerde öğrenciler bu öğrenme modelini beğendiklerini ve diğer derslerde de kullanmak istediklerini belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the effects of Flipped Learning Model (TYÖM) on 6th grade students' academic achievement, scientific process skills, metacognitive orientation learning environment scale and students' opinions about the Flipped Learning Model. In the study, quasi-experimental design with pretest posttest control group was used. The sample of the study was selected by convenient sampling. In the 2022-2023 academic year, 58 students enrolled in two different branches at the 6th grade level, studying at a public school in the Buca district of İzmir province, constitute the sample of the research. One of the branches was assigned as the experimental group and the other as the control group. 29 students in each of the experimental and control groups participated in the study. The research lasted 4 weeks. Lessons in the experimental group were conducted in accordance with the Flipped Learning Model. In the control group, the subjects were covered by adhering to the current textbook. Quantitative and qualitative data collection tools were used in the study. As a quantitative data collection tool, 6th Grade Force and Movement Unit academic Achievement Test, Scientific Process Skills Test And Metacognitive Orientation Learning Environment Scale-Science pretest and posttest were applied to both groups. Qualitative data were obtained by applying a semi-structured interview form to the experimental group only as a post-test. In this study, the Flipped Learning Model positively affected academic achievement in the 6th grade Force and Motion unit of the Science course. However, there was no statistically significant difference between the experimental and control groups. It was concluded Flipped Learning Model that did not show a statistically significant difference in the scientific process skills of the experimental and control group students. When the data obtained from the Metacognitive Orientation Learning Environment Scale - Science scale were examined, statistically significant differences were found in favor of the experimental group. In addition, the experimental group students expressed a positive opinion about the Flipped Learning Model. In the interviews with the experimental group students, the students stated that they liked this learning model and that they wanted to use it in other lessons.