Using BIM tools to design connections between the foundation to the industrial structures
- Tez No: 826172
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MOHSEN SEYEDİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Günümüzde Yapı Bilgi Modellemesi (BIM), özellikle büyük projelerde, tamamlanma hızı ve projeler için tahmini metraj hesaplamalarının doğruluğu ile değerini kanıtlamış, birçok dev şirkette kullanılmaya başlanmasıyla yaygın bir şekilde bilinir hale gelmiştir. inşaat sonrası ve proje uygulama Aşamaları sırasında ve projedeki işlerin ilerlemesini takip etme aşamalarında kullanılmasına ek olarak. Bu projenin amacı, işletmeler için BIM oluşturmanın kullanımlarını ve faydalarını anlamaktır. Irak'ta bulunan bir proje için, malları depolamak için kullanılan bir kafes kiriş için, proje miktarlarının bina bilgi modelleme teknikleri kullanılarak hesaplandığı ve çelik profiller için bir aşama ve betonarme için bir aşama olmak üzere iki aşamada bir örnek olay çalışması yapılmıştır. truss temellerinde kullanılan 680 metrekarelik truss modeli için en uygun strateji değerlendirildi. Hesaplamalar yapılırken ilk yaklaşımın en güvenilir olduğu görülmüştür. Fabrikada hazır bileşenler kullandığımız için çelik yapının bileşenleri için sayı tabanlı hesaplamalar basittir. İkinci yaklaşım, bir binanın iskeletinde ne kadar beton ve diğer malzemelerin kullanıldığını belirlemek için iyi çalışır ve ne kadar başka herhangi bir yapı malzemesine ihtiyaç duyulduğunu belirlemek için de kullanılabilir. karşılaştırılabilir sonuçları olan diğer araştırmalara bakılarak yapılmıştır. Bir projenin hem planlama hem de tamamlanma aşamalarında BIM'in etkisine baktı.
Özet (Çeviri)
Nowadays, Building Information Modeling (BIM) has become widely known as it is used in many giant companies, as it has proven its worth in the speed of completion and the accuracy of calculating the estimated quantities for projects, especially in large projects., in addition to its use after construction and during project implementation Stages and during the stages of following up the progress of work in the project. The goal of this project is to understand the uses and benefits of building BIM for businesses. A case study was conducted for a project located in Iraq for a truss that is used to store goods, where the quantities for the project were calculated using building information modeling techniques and in two stages, a stage for steel sections and a stage for reinforced concrete used in the foundations of the truss The optimal strategy for the 680-square-meter truss model was then assessed. When doing calculations, the first approach has been found to be the most reliable. Number-based calculations for the steel structure's components are straightforward since we employ factory-ready components. The second approach works well for determining how much concrete and other materials are used in a building's framework, and it may also be used to the determination of how much of any other type of building material is needed. conducted by looking at other research that have had comparable results. It looked at BIM's impact in both the planning and completion stages of a project.