Zaman ve kronolojiyi algılama becerisinin sosyal bilgiler dersi bağlamında farklı boyutlarıyla incelenmesi
Examination of time and chronology perception skills with different dimensions in the context of social studies course
- Tez No: 826171
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADEM BELDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Sosyal Bilgiler dersi içeriğinde birçok disiplin ve beceri barındırmaktadır. Bu becerilerden bir tanesi zaman ve kronolojiyi algılama becerisidir. Bu beceri ile tarihi olayların anlaşılması kolaylaşır. Bu çalışmanın temel amacı zaman ve kronolojiyi algılama becerisinin öğretim programı, ders kitabı ve öğretmen görüşleri doğrultusunda incelenmesidir. Bu çalışmada zaman ve kronoloji becerisi bağlamında; 2018 Sosyal Bilgiler Dersi Öğretim Programı, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından onaylanan Sosyal Bilgiler ders kitapları ve Sosyal Bilgiler öğretmenlerinin görüşleri incelenmiştir. Veri toplama aracı olarak kontrol listeleri ve yarı yapılandırılmış görüşme formları kullanılmıştır. Verilerin analizi için içerik analizi tekniğinden yararlanılmıştır. Bu çalışmada sosyal bilgiler dersi öğretim programındaki özel amaçların zaman ve kronoloji becerisini kazandırmaya yönelik olduğuna ulaşılmıştır. Sosyal Bilgiler ders kitaplarında yer alan öğrenme alanları incelendiğinde zaman ve kronolojiyi algılama becerisinin dengeli dağılmadığı görülmüştür. Sosyal Bilgiler ders kitaplarında bulunan“Kültür ve Miras”öğrenme alanında bu beceriye sıklıkla yer verildiği görülmektedir. Öğretmen görüşlerine göre zaman ve kronolojiyi algılama becerisinin kazandırılmasında tarih şeridi, somut materyal kullanımı eğitsel oyunlar ve rol oynamanın etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bu sonuçlar doğrultusunda zaman ve kronolojiyi algılama becerisinin daha etkin bir şekilde kazandırılması için ders sürecinde gerekli materyal ve etkinliklerle kullanılması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
Social Studies course includes many disciplines and skills. One of these skills is the ability to perceive time and chronology. This skill facilitates the understanding of historical events. The main purpose of this study is to examine the ability to perceive time and chronology in line with the curriculum, textbook and teacher opinions. In this study, in the context of time and chronology skills, the 2018 Social Studies Curriculum, Social Studies textbooks approved by the Ministry of National Education (MoNE), and the opinions of Social Studies teachers were examined. Checklists and semi-structured interview forms were used as data collection tools. Content analysis technique was used to analyze the data. In this study, it was found that the specific objectives in the social studies curriculum are aimed at gaining time and chronology skills. When the learning areas in the Social Studies textbooks were examined, it was seen that the ability to perceive time and chronology was not distributed evenly across themes. It is seen that this skill is frequently included in the“Culture and Heritage”learning area in Social Studies textbooks. According to the teachers' opinions, it was concluded that history strip, use of concrete materials, educational games and roleplaying were effective in gaining the ability to perceive time and chronology. In line with these results, it can be recommended to use the necessary materials and activities in the lesson process in order to gain the ability to perceive time and chronology more effectively.