Speed sensorless control of induction motors
Asenkron motorların hız sensörsüz denetimi
  1. Tez No: 826180
  2. Yazar: ATA SEVİNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SIDNEY ROBERT BOWES
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of Bristol
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kontrol ve Kumanda Sistemleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 285
Özet
Bu tezde hız sensörü olmayan asenkron motorlar için geliştirilen bazı kontrol ve tahmin algoritmaları sunulmaktadır. Önerilen teknikler diğer bazı doğrusal olmayan sistemlere de uygulanabilir. Minimal Denetleyici Sentezi algoritması, sistemde bazı belirsizlikler olsa bile, sistemin yalnızca giriş ve çıkış bilgileri kullanılarak kontrolün mümkün olacağı şekilde geliştirilmiştir. Değişiklikler bazı durumlarda parametre tanımlamaya da uygulanabilir. Ek olarak, bazı doğrusal olmayan sistemler için, yüksek dereceli sistemler için geleneksel Minimal Kontrol Sentezi algoritmasından daha iyi çalışan Basitleştirilmiş Doğrusal Kontrol tekniği önerilmiştir. Asenkron motorlar için bu kontrol yöntemlerini kullanan Dolaylı Alan Yönlendirmeli Kontrol yöntemi de önerilmiş ve simülasyonlarla doğrulanmıştır. Bu tez aynı zamanda bazı sınırlı girişli sınırlı çıkışlı doğrusal olmayan sistemler için Doğal Gözlemci adı verilen çok basit bir uyarlamalı gözlemci tasarım tekniğini de sunmaktadır. Çeşitli adaptasyon şemaları ile hız sensörsüz endüksiyon motorlarına mükemmel şekilde uygulanabilir. Kapsamlı bir simülasyon analizi verilmektedir. Önerilen Basitleştirilmiş Doğrusal Kontrol tekniği, gözlemciyle paralel çalışan parametre uyarlamaları için kullanılır. Önerilen gözlemci ve kontrolör tasarım teknikleri kullanılarak DC servo motorlar için hız sensörsüz bir kontrol yöntemi de geliştirilmiştir. Önerilen uyarlanabilir gözlemci, bir TMS320C30 Dijital Sinyal İşlemcisi ve bir AC sürücü kullanılarak hız sensörsüz endüksiyon motorunun çalışması için uygulanmıştır. Birçok durumda mükemmel performans elde edilir. Bazı çalışma koşulları daha fazla deneysel çalışma gerektirir.
Özet (Çeviri)
This thesis presents some control and estimation algorithms developed for speed sensorless induction motors. The proposed techniques can also be applied to some other nonlinear systems. Minimal Controller Synthesis algorithm is improved such that control is possible using only input and output information of the system even if some uncertainties exist in the system. The modifications are also applicable to parameter identification in some cases. In addition, a Simplified Linear Control technique for some nonlinear systems is proposed, which works better than the conventional Minimal Control Synthesis algorithm for high order systems. An Indirect Field Oriented Control method for induction motors using these control methods is also suggested and verified with simulations. This thesis also presents a very simple adaptive observer design technique called Natural Observer for some bounded-input bounded-output nonlinear systems. It is perfectly applicable to speed sensorless induction motors with several adaptation schemes. A comprehensive simulation analyse is given. The proposed Simplified Linear Control technique is used for parameter adaptations, which run in parallel with the observer. A speed sensorless control method for DC servo motors is also developed using the proposed observer and controller design techniques. The proposed adaptive observer is implemented for speed sensorless induction motor operation using a TMS320C30 Digital Signal Processor and an AC drive. Excellent performance is achieved in many cases. Some operating conditions require further experimental work.