D vitamini eksikliği ve yetersizliğinde çocuk hekimlerinin yaklaşımları
Approaches of pediatricans to vitamin D deficiency and insufficiency
  1. Tez No: 826181
  2. Yazar: YUNUS COŞAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN TANRIVERDİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Giriş ve Amaç: Bu çalışmada, çocuk hekimlerinin D vitamini eksikliği veya yetersizliği tanısı koydukları hastalara yaklaşımlarını tespit etmek ve çocuk hekimlerinde olabilecek yanlış uygulamaları tespit ederek hekimlere gerekli eğitimler verilip bu yanlışlarının en aza indirilmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Bu araştırma çocuk sağlığı ve hastalıkları uzman doktorlarının D vitamin eksikliği veya yetersizliği tanısı koydukları hastalara yaklaşımlarını tespit etmek amacı ile yapılmış bir anket çalışmasıdır. Adıyaman ve çevre illerde hekimlik yapan gönüllülük esasına dayanarak çalışmaya katılmayı kabul eden aktif olarak çalışan 185 çocuk sağlığı ve hastalıkları uzman doktoru tarafından 01.11.2022- 01.02.2023 tarihleri arasında yürütüldü. Bulgular: Çalışmaya 185 hekim katıldı. Katılımcıların 100'ü (%54,1) kadın, 85'i (%45,9) erkekti. Yaş ortalaması 36,3±4,8 olarak tespit edildi. Meslekteki çalışma süreleri 10,4±4,7 yıl olarak hesaplandı. Katılımcıların“D vitamini eksikliğinin tanısında hangi tetkiklere bakarsınız?”sorusuna %98,2'si 25(OH)D vitamini, %88'i Fosfor, %88'i Kalsiyum, %62,6'sı Parathormon, %27,5'i El bilek grafisi, %5,'ü Magnezyum, %4,8'i 1.25 Dihidroksi Vitamin D cevabı vermişlerdir.“Hangi değerde D vitamini yetersizliği düşünürsünüz?”sorusuna, %49,7'si
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: This study aims to identify the approaches of pediatricians toward patients diagnosed with vitamin D deficiency or insufficiency, reveal possible malpractices in pediatricians, and minimize these malpractices by providing necessary training to pediatricians. Material and Method: This survey research was conducted to identify the approaches of pediatricians toward patients diagnosed with vitamin D deficiency or insufficiency. The study was conducted on 185 actively working pediatricians who agreed to participate in the research voluntarily in Adıyaman, Turkey, and surrounding provinces between November 1st, 2022, and February 1st, 2023. Results: A total of 185 pediatricians participated in the study. Among the participants, 100 (54.1%) were female, and 85 (45.9%) were male. The mean age was 36.3±4.8 years. Their number of working years in the profession was 10.4±4.7 years on average. The question“Which tests do you use for the diagnosis of vitamin D deficiency?”was responded as 25(OH)vitamin D by 98.2% of the participants, phosphorus by 88%, calcium by 88%, parathyroid hormone by 62.6%, wrist radiography by 27.5%, magnesium by 5%, 1,25-Dihydroxy-vitamin D by 4.8%. To the question“At what level do you consider vitamin D insufficiency?”49.7% answered