Monitoring and evaluating risk effect in construction project in Iraq using multi-criteria decision
- Tez No: 826182
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MOHSEN SEYEDİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Karmaşık ve dinamik koşullar, inşaat projelerinin gelişimini karakterize eder ve önemli düzeyde belirsizlik ve riskle sonuçlanır. İnşaat eserleri farklı koşullar altında inşa edilir ve çeşitli kaynaklardan tehlikeler ortaya çıkar. Binanın sonuçları; konum, üretim süreçleri, malzemeler ve son ürünün alanı, kalitesi ve dayanıklılığı açısından farklılık gösterir. Yöneticiler, projelerin bütçe, zaman ve performans parametreleri dahilinde teslim edilmesini garanti etmelidir. Risk, tüm proje faaliyetlerinde mevcuttur; eylem etkisine bağlı olarak riskin derecesi değişir. bunun için, mevcut tez Irak'taki inşaat risklerini iki farklı yöntem kullanarak ölçmektedir; birincisi anket sonuçlarının ortalamasını kullanarak ve ikincisi çok kriterli durgunluk yöntemini (MCDM) uygulayarak. sonuçlar, proje performansının izlenmesi için farklı risk faktörlerini belirtir ve Irak projelerinde kritik risk faktörlerini belirtir. tasarım sürecinde uzman mühendisler arasındaki koordinasyon eksikliğinin tasarımlardaki en büyük risklerden biri olduğunu göstermektedir. Ayrıca, Irak'taki güvenlik durumunun proje performansı üzerinde açık bir etkisi vardır. Teklif verme seçimi, yetersiz iletişim ve kusurlu inşaat işleri, projelerde başlıca risk engellerini oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Complex and dynamic conditions characterize the development of construction projects, resulting in significant levels of uncertainty and risk. Construction artifacts are constructed under different conditions, and hazards arise from a variety of sources. The outcomes of building vary in terms of location, manufacturing processes, materials, and the space, quality, and durability of the final product. Managers must guarantee that projects are delivered within budget, time, and performance parameters. Risk is present in all project activities; the degree of risk changes based on the action effect. for that, the present thesis measures the construction risks in Iraq using two different methods, the first by using the mean of questionnaire results and the second by applying multi-criteria recession method (MCDM). the results specify different risk factors for monitoring the project performance and specify the critical risk factors in Iraqi projects. it shows that the lack of coordination between the specialized engineers during the design process is one of the biggest risks in designs. Also, security situation in Iraq has a clear impact on the project performance. The choice to bid, inadequate communication and defective construction work represent major risk obstacles in projects