Measurement and ranking of human factors affecting the increase in cost and time of construction projects in Bbaghdad using ahp and topsis techniques
  1. Tez No: 826185
  2. Yazar: MOHAMMED HAMMADI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MOHSEN SEYEDİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bugün, inşaat proje yönetimi karmaşıklık ve ciddi değişikliklerle karşı karşıyadır. Geçmiş kalıpların uygulanması ve değişikliklere özel dikkat gösterilmemesi maliyetleri artırdı ve proje teknik ve ekonomik gerekçesi dışında olabilir. Türkiye'de sağlık ve güvenlik sorunu günümüz yaşam alanlarının ihmal edilmemesi ve planlanmasında kilit bir unsurdur. inşaat projelerinin uzaması en önemli sistematik zayıflıklardan biridir. dünyadaki tüm ülkelerin inşaat sektörü. Çünkü daha fazla harcamanın yanı sıra Enflasyon ve yükselen fiyatlar gibi nedenlerle finansal kaynakların sömürülmesi mümkün değildir. Bu hususlar göz önünde bulundurulduğunda projeye zamanında başlanmadan proje başlatılacağı görülmektedir. rekabetçi olmak Ve tabii ki verimli yönetim olmadan. Ekonomik değildir ve haklı Bu çalışmanın amacı, ölçme ve sıralamayı belirlemek ve sıralamaktır. Bağdat'taki inşaat projelerinin maliyet ve süresindeki artışı etkileyen insan faktörlerinin AIIP ve TOPSIS tekniklerini kullanan Bağdat'taki bazı inşaat şirketleri alan gözlemi ve veri toplama için örnek olarak seçilmiştir. İlk olarak faaliyetler şunlardı: sırasıyla, inşaat operasyonları süreci ve riskleri tanımlandı Toplam tutar inşaat projelerinin yürütme operasyonlarındaki faaliyetlerin sayısı birkaç bölüme ayrılmıştır. büyük faaliyetler
Özet (Çeviri)
Today, construction project management is facing complexity and drastic changes. Applying past patterns and lack of special attention to changes has increased costs and the project may be out of technical and economic justification. The issue of health and safety in today's living spaces is not neglected and is a key element in planning.Today, the prolongation of construction projects is one of the most important systematic weaknesses in the construction industry of all countries in the world. Because in addition to spending more financial resources for reasons such as inflation and rising prices, it is impossible to exploit projects on time, which considering these issues, it seems that starting a project without being competitive And of course without efficient management. It is not economical and justifiable. The purpose of this study is to identify and rank the measurement and ranking of human factors affecting the increase in cost and time of construction projects in Baghdad using AIIP and TOPSIS techniques a number of construction companies in Baghdad have been selected as examples for field observation and data collection. First, the activities were identified, respectively, the process of construction operations and its risks The total amount of activities in the executive operations of construction projects was divided into several major activities