Pandemi sürecinde hemşirelerin teknoloji kullanım sıklığının bakım odaklı hasta etkileşimi ve hemşireler arası iş birliği üzerine etkisi
The effect of nurses' technology use frequency on care-focused patient interaction and nurses collaboration in the pandemic process
  1. Tez No: 826186
  2. Yazar: EMRE ŞENGÜN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİGEN ÇAVUŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Çalışmanın amacı pandemi sürecinde hemşirelerin teknoloji kullanım sıklığının bakım odaklı hasta etkileşimi ve hemşireler arası iş birliği üzerine etkisini incelemektir. Gereç ve Yöntem: Araştırma tanımlayıcı-kesitsel türde olup, bir Eğitim Araştırma Hastanesinde çalışan hemşireler ile 24 Ocak 2022 ve 29 Nisan 2022 tarihlerinde yapılmıştır. Çalışma verileri 400 hemşire ile sonlandırılmıştır. Çalışmanın yapılabilmesi için etik kurul ve kurum izni alınmıştır. Çalışmada ''Tanımlayıcı Bilgi Formu'', ''Bakım Odaklı Hemşire Hasta Etkileşimi Hemşire Versiyonu Kısa Formu'', ''Hemşire-Hemşire İşbirliği Ölçeği'' kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesi SPSS Statistics 22.0 paket programı kullanılarak tanımlayıcı istatistikler, Pearson Korelasyon analizi ve çoklu doğrusal regresyon analizi kullanılmıştır. Bulgular: Katılımcıların %63.2'si kadın, yaş ortalamaları 33.9±6.4, %26.3'ü covid birimlerinde çalışmaktadır. Katılımcıların %64.75'inin üç veya daha fazla akıllı telefonda zaman geçirdiği, %57.8'inin pandemi döneminde temel gereksinimlerini internetten alışveriş yaparak karşılama sıklığını, %48'inin telefon ile temas sıklığını, %48.3'ünün internette geçirdiği zamanın arttığı saptanmıştır. Katılımcılar Bakım Odaklı Hemşire Hasta Etkileşimi Hemşire Versiyonu Kısa Formunda ortalama önemlilik boyutunda 101.26±10.15, yeterlilik boyutunda 96.10±11.37 uygulanabilirlik boyutunda 86.47±14.46 puan alındığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to examine the effects of nurses' frequency of technology use on caring nurse patient interaction and collaboration between nurses during the pandemic. Material and Method: The research is descriptive-cross-sectional and was conducted with nurses working in a Training and Research Hospital on January 24, 2022 and April 29, 2022. The study data was finalized with 400 nurses. Ethics committee and institutional permission were obtained to conduct the study. ''Descriptive Information Form, ''Caring Nurse Patient Interaction Scale Nurses' Version Short Form“, and ”Nurse-Nurse Collaboration Scale'' were used in the study. The data were evaluated with descriptive statistics, Pearson correlation analysis and multiple linear regression analysis by using SPSS Statistics 22.0 statistical software. Results: It was found that 63.2% of the participants were female, mean age of the participants was 33.9±6.4, and 26.3% of the participants were working in Covid units. It was found that 64.75% of the participants spent three or more hours with their smart phone, 57.8% met their basic needs through online shopping during the pandemic, the frequency of contact with the phone was increased in 48% of the participants, while the time spent on the internet was increased in 48.3%. Mean scores of the participants from Caring Nurse Patient Interaction Scale Nurses' Version Short Form were found as 101.26±10.15 in importance dimension, 96.10±11.37 in competence dimension and 86.47±14.46 in feasibility dimension.