Uluslararası öğrencilerin Covid-19 pandemi sürecindeki uzaktan eğitime yönelik görüşlerinin incelenmesi
Investigating the opinions of international students on distance education in the Covid-19 pandemic
  1. Tez No: 826195
  2. Yazar: ZAINULLAH ATAEE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN GÜLDAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Covid-19 salgını 2020 yılı başından itibaren dünya çapında pek çok ülkede hızla yayılarak toplumsal yaşamda milyarlarca insanın karantinaya alınmasıyla ekonomi, sağlık ve eğitim gibi sektörlerde sayısız şekilde ve hiç beklenmeyen köklü değişiklere neden olmuştur. Öte yandan Covid-19 kaynaklı artan endişeler doğrultusunda üniversitelerde dersler, atölye çalışmaları, konferanslar gibi birçok yüz yüze etkinlik iptal edilmiş ve eğitim kurumlarında uzaktan eğitim platformlarına hızlıca geçiş yapılmıştır. Bu kritik süreçte uluslararası öğrenciler zorunlu olarak uygulanan acil uzaktan eğitim sisteminde farklı sorunlar yaşamışlardır. Bu anlamda, bu çalışma ile Türkiye'de yükseköğretimde önemli bir yeri olan uluslararası öğrencilerin Covid-19 pandemi sürecindeki uzaktan eğitime yönelik görüşlerinin incelemesi amaçlanmıştır. Araştırma nicel araştırma türlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini, 2021-2022 eğitim-öğretim yılında Trakya Üniversitesi'nde öğrenim görmekte olan 306 uluslararası öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada katılımcıların demografik bilgilerini belirlemek amacıyla araştırmacı tarafından geliştirilen“Demografik Bilgi Formu”ve uluslararası öğrenciler için“Salgın Döneminde Uygulanan Uzaktan Eğitime İlişkin Tutum Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen bulgulara göre, uluslararası öğrencilerin uzaktan eğitime yönelik düşünceleri ölçeğin tamamında ve“Uzaktan Eğitimde Üniversitenin Sunduğu İmkanlardan Memnuniyet”,“Uzaktan Eğitimde Öğretim Üyelerine Yönelik Tutum”,“Online Sınavlara Yönelik Tutum”ve“Uzaktan Eğitimde İletişim ve Erişim”alt faktörlerinde“yüksek”düzeydedir. Diğer yandan“Uzaktan Eğitim ve Yüz Yüze Eğitimin Kıyaslaması”alt faktöründe ise öğrencilerin düşüncelerinin“düşük”düzeyde olduğu belirlenmiştir. Bağımsız değişkenler bağlamında yapılan değerlendirmede ise cinsiyet açısından erkek öğrencilerin uzaktan eğitime ilişkin düşüncelerinin kadın öğrencilere göre anlamlı şekilde daha yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca uluslararası öğrencilerin görüşleri ilgili ölçeğin alt faktörlerinden“Uzaktan Eğitimde Üniversitenin Sunduğu İmkanlardan Memnuniyet”alt faktöründe yaşı 31 ve üzeri olan uluslararası öğrenciler, 18-22 yaş aralığında olan uluslararası öğrencilerden daha çok olumlu düşünceye sahip oldukları ortaya çıkarken,“Online Sınavlara Yönelik Tutum”alt faktöründe 18-22 yaş aralığındaki uluslararası öğrencilerin diğer yaş gruplarına göre daha olumlu görüşe sahip olduğu görülmüştür. Öte yandan uluslararası öğrencilerin uzaktan eğitime yönelik görüşleri üzerinde eğitim düzeyi, sınıf düzeyi, uzaktan eğitimde hangi şekilde katılım, internet kullanım sıklığı, uzaktan eğitim deneyimi ve bilgisayar ve internet kullanma becerileri değişkenlerinin anlamlı düzeyde bir etkisinin olmadığı tespit edilmiştir. Araştırmada ayrıca uluslararası öğrencilerin uzaktan eğitime yönelik düşünceleri ilgili ölçeğin alt faktörlerinden“Uzaktan Eğitim ve Yüz Yüze Eğitimin Kıyaslanması”alt faktöründe, kendi ülkelerinden uzaktan eğitime katılan uluslararası öğrencilerin Türkiye'den uzaktan eğitime katılan uluslararası öğrencilerden daha çok olumlu olduğu ortaya konulmuştur. Araştırmanın bir diğer bulgusu bilgi ve iletişim teknoloji (BİT) deneyimi çok olan uluslararası öğrencilerin BİT deneyimi orta ve az olan uluslararası öğrencilere göre uzaktan eğitime yönelik düşüncelerinin anlamlı düzeyde daha yüksek olduğu ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The Covid-19 pandemic has spread rapidly in many countries around the world since the beginning of 2020, causing billions of people to be quarantined in social life, causing countless and unexpected radical changes in sectors such as economy, health and education. On the other hand, many face-to-face events such as lectures, workshops and conferences at universities have been canceled due to the increasing concerns caused by Covid-19, and a rapid transition has been made to distance education platforms from primary education to higher education. During this critical period, international students in Turkey experienced different problems in the emergency distance education system applied in this compulsory period. In this context, this study aims to examine the views of international students, who have an important place in higher education in Turkey, on distance education during the Covid-19 pandemic process. The research was carried out using the relational survey model, which is one of the quantitative research types. The sample of the research consists of 306 international students studying at Trakya University in the 2021-2022 academic year. The“Demographic İnformation Form”developed by the researcher and the“Attitude Scale Towards Distance Education Applied During the Epidemic Period”were used as data collection tools in the study. According to the findings, in the whole scale and in the“Satisfaction with the Opportunities Offered by the University in Distance Education”,“Attitude Towards Faculty Members in Distance Education”,“Attitude Towards Online Exams”,“Communication and Access in Distance Education”sub-factors, the opinions of international students towards distance education are high. On the other hand, in the sub-factor of“Comparison of Distance Education and Face-to-Face Education”, it was determined that the students' opinions were at a low level. In the context of independent variables, it was concluded that male international students' opinions on distance education were significantly higher than female international students in terms of gender. In addition, in the sub-factor of the sub-factor of the scale,“Satisfaction with the Facilities Offered by the University in Distance Education”, international students aged 31 and over had more positive opinions than international students aged 18-22, In“Attitude Towards Online Exams”sub-factor, international students between the ages of 18-22 have a more positive opinion than other age groups. On the other hand, it was determined that the variables;“education level”,“class level”,“ in which form of distance education”,“frequency of internet use”,“experience of distance education”and“computer and internet use skills”have no effect on the views of international students towards distance education. In the study, it was also determined that in the sub-factor of the scale,“Comparison of Distance Education and Face-to-Face Education”, the opinions of international students attending distance education from their own countries were significantly higher than the international students participating in distance education from Turkey. Another finding of the study is that international students with a lot of information and communication technology (ICT) experience have a significantly higher opinion of distance education than international students with medium or little ICT experience.