Hareketli görsel iletişim tasarımı uygulama yöntemi olarak sinemagraf ve e-dergi uygulamaları
Cinemagraph and e-magazine applications as application method of animated visual communication design
- Tez No: 826205
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TARIK YAZAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Görsel İletişim Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Teknolojinin her geçen gün gelişmesi ile geleneksel medya anlayışı güncellenmektedir. Grafik tasarım süreci, ilk önce fotoğrafın icadı (1800'lü yıllar) ve ardından video sanatının ortaya çıkışıyla (1960'lı yıllar) farklı bir döneme girmiş ve hareketli görüntü tasarımının gelişimine katkı sağlamıştır. İlk olarak 1987 yılında basit hareketli görüntülerin oluşturulması sinemagrafın geleceğine ışık tutmuştur. Sinemagraf (cinemagraph) kavramı 2011 yılında ortaya çıkmış ve grafik tasarıma dijital çağın gereksinimlerine uygun yeni bir anlatım dili kazandırmıştır. Sinema-video ile fotoğraf tekniğinin arasında kalan popüler ve heyecan verici yeni bir görsel medya türü olan sinemagraf, aynı zaman diliminde tek bir görüntüde hem fotoğraf karesi hem de hareketli görüntü sunmaktadır. Bu sayede hipergerçek görüntünün yeni bir biçimi olarak da görülmektedir. Sinemagraf uygulamaları döngüsel bir yaklaşımla sonsuz hareket halindedir ve hareketli bölgenin ritim duygusu, hareketsiz bölgenin önüne geçerek hareketi izleyenin zihninde oluşturabilmektedir. Bu sayede izleyicisinin dikkatini sürekli kendine çekerek izleyici ile daha fazla iletişim kurabilmektedir. Sinemagraf uygulamalarında yalnızca odaklanılan kısım ön plana çıkarıldığı için herhangi bir ürünün reklam çalışmalarında da kullanılabilmektedir. Sinemagraf uygulamalarının marka hikâye anlatımı konusunda ideal bir araç olduğuna inanan küresel markalar, bu tasarım dilini dijital kampanyalarında tercih etmektedirler. Çalışmanın genel amacı; fotoğraf ve video sanatı formlarının kesiştiği noktada ortaya çıkan, popüler ve yeni bir görsel medya türü olan sinemagraf tekniğini, hareketli görsel iletişim tasarımı uygulaması kapsamında irdelemek ve bu tekniğin e-dergi uygulamalarında kullanımına yönelik bir proje önerisi hazırlamaktır. Bu bağlamda çalışma sürecinde hareketli görsel iletişim tasarımı, sinemagraf, e-yayıncılık ve hareketli görsel iletişim tasarımı uygulama yöntemi olarak sinemagrafın e-dergide kullanımına yönelik araştırmalar yapılmış, dergilerin dijitalleşmesi ile birlikte sinemagraflar için yeni bir kullanım alanı oluşturulabileceği öngörülerek proje önerisi sunulmuştur. Yapılan araştırma sonucunda, popüler ve yeni bir görsel medya türü olarak değerlendirilen sinemagraf tekniğinin, yeni bir anlatım dili olarak hareketli görsel iletişim tasarımı alanında özellikle e-dergi uygulamalarında yaygın olarak kullanılmadığı görülmüş ve öneri niteliğinde hazırlanan çalışmayla sinemagrafın dijital çağın gereksinmelerine uygun olarak farklı tasarım mecralarında kullanılabilmesi hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
With the development of technology day by day, traditional media understanding is updated. The graphic design process entered a different period first with the invention of photography (1800s) and then the emergence of video art (1960s) and contributed to the development of motion picture design. The creation of simple motion pictures for the first time in 1987 shed light on the future of cinemagraph. The concept of cinemagraph emerged in 2011 and gave graphic design a new expression language suitable for the needs of the digital age. Cinemagraph, which is a popular and exciting new visual media type between cinema-video and photography technique, presents both a still image and a moving image in a single image at the same time. In this way, it is seen as a new form of hyperreal image. Cinemagraph applications are in endless motion with a cyclical approach, and the sense of rhythm of the moving region can create the movement in the mind of the viewer by getting ahead of the motionless region. In this way, he is able to communicate more with the audience by constantly attracting the attention of the audience. Since only the focused part is highlighted in cinemagraph applications, it can also be used in advertising works of any product. Global brands, believing that cinemagraph applications are an ideal tool for brand storytelling, prefer this design language in their digital campaigns. The general aim of the study; The aim of this study is to examine the cinemagraph technique, which is a popular and new type of visual media that emerges at the intersection of photography and video art forms, within the scope of motion visual communication design application and to prepare a project proposal for the use of this technique in e-journal applications. In this context, researches were carried out on the use of cinemagraph in e-journal as an application method of motion visual communication design, cinemagraph, e-publishing and motion visual communication design during the study process, and a project proposal was presented with the prediction that a new usage area for cinemagraphs could be created with the digitalization of magazines. As a result of the research, it has been seen that the cinemagraph technique, which is considered as a popular and new visual media type, is not widely used in the field of motion visual communication design as a new language of expression, especially in e-magazine applications, and with the study prepared as a suggestion, cinemagraph has different designs in accordance with the requirements of the digital age. It is aimed to be used in the media.