Gender relations, seniority structure, and subjectivities in surgical training in Istanbul, Turkey
İstanbul'da cerrahi eğitimde toplumsal cinsiyet ilişkileri, kıdem sistemi ve öznellikler
  1. Tez No: 826209
  2. Yazar: HEVAL YAREN ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAŞAK CAN BULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Antropoloji, Sosyoloji, Anthropology, Sociology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Karşılaştırmalı Tarih ve Toplum Araştırmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu araştırma İstanbul'da cerrahi eğitiminde cinsiyet ilişkilerini, stajyerlerle, yani tıp fakültesi lisans diplomasını almak üzere olan ve hastanelerde farklı uzmanlıklarda staj yapan son sınıf öğrencileriyle yapılan 20 görüşmeye dayanarak incelemektedir. Araştırmanın amacı, cerrahi bölümlerdeki eşitsiz cinsiyet ilişkilerini incelemek ve kadınların cerrahi bölümleri seçme/seçmeme kararlarını nasıl ve neden aldıklarını anlamaktır. Çalışma, tıp fakültesindeki kıdem yapısına/hiyerarşisine odaklanarak, bu hiyerarşi tarafından yeniden üretilen eşitsizliklerin cinsiyet temelli olduğunu ve istismara açık güç ilişkileri yarattığını ileri sürmektedir. Kıdem sisteminin yarattığı çeşitli sosyal kabuller ve gelenekler incelendikten sonra, cerrahi bölümlerin“doğal”sahibi kabul edilen erkeklere kıyasla kadınları dezavantajlı bir konuma sokan gündelik ilişkileri anlamaya çalışmaktadır. Cerrahi uzmanlık alanlarında gündelik cinsiyetçi pratik ve söylemler incelendiğinde, bu uygulama ve söylemlerin tıp stajyerlerinin deneyimlerini ve öznelliklerini şekillendirdiği ve uzmanlık tercihlerini etkilediği gözlenmiştir. Kadınların büyük bir kısmının tıp fakültesine cerrah olma hayaliyle girmesine rağmen gündelik güç ilişkilerinin kadınları cerrahiden vazgeçirdiği görülmektedir. Kadınların“kırılgan”ve“çiçekler”olarak tanımlanması, baştan bir sosyal kabulle yeterli görülmemeleri, cerrahinin zorluklarıyla baş edemeyecekleri önkabulünü getirdiği anlaşılmıştır. Üstelik bu bağlam, kadın tıp stajyerlerini cerrahi uzmanlıkları seçmekten caydırırken, erkekleri de üst kıdemli erkeklerle yakınlaşma ve dostluk kurma yoluyla teşvik etmektedir. Ancak bu tez kadını pasif bir konuma sokmamaktadır. Aynı zamanda kadınların cerrahi eğitime yönelik eleştirilerine ve sosyal olarak örgütlenmelerine de odaklanarak, cinsiyete dayalı sosyal kabulleri yapısöküme uğratma çabalarına bakılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines gender relations in surgical training in Istanbul, based on 20 interviews with medical interns, i.e., senior medical students who are about to get their undergraduate medical school degree and doing internships in different medical specialties in hospitals. Through focusing on the seniority structure in medical school, the study argues that the traditional organization of medical education, based on unequal power relations (re)produced by the strict seniority hierarchy, creates gendered hierarchies and abusive power relationships between medical professionals. After examining various social conventions the seniority structure includes, it attempts to understand everyday gendered relations in surgical training, which put women in a disadvantageous position compared to men, who are considered natural occupants of surgical specialties. Examining everyday gendered practices and discourses in surgical specialties shows that these practices and discourses shape the experiences and subjectivities of medical interns and affect their specialty choices, leading women to give up the idea of being a surgeon, even though a high proportion of women enter medical school with the goal of getting into surgical specialties. In the gendered context of surgical training, women are both tacitly and openly directed to non-surgical specialties as they are accepted to be“fragile”and incapable of dealing with the harsh requirements of surgical training where survival and challenge are rewarded concepts. Moreover, while this context discourages women medical interns from choosing surgical specialties, it encourages men through male bonding. However, this thesis does not put women into a passive position. It also focuses on women's criticisms of surgical training and analyzes the subversive practices of women and LGBTI+ medical students, who are getting organized to deconstruct gendered conventions and dismantle gendered organization of medical school and surgical training.