Cumhuriyetçi Güven Partisi ve Atatürk yorumu üzerine bir değerlendirme(1967-1979)
An evaluation of the Republican Reliance Party and Atatürk's interpretation (1967-1979)
  1. Tez No: 826239
  2. Yazar: KAYAHAN KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Siyasi partilerin geleneksel amacı iktidara gelmektir. Buna yönelik zaman içinde değişebilen politika ve strateji geliştirirler. Bir başka partiden önemli bir kopuş sonucu kurulan Güven Partisi ise günlük siyasi kaygılardan uzak değiştirilemez Atatürkçü bir politika izleyeceğini ilan etmiştir. Bu çalışmanın konusu Güven Partisi'nin siyasi serüveni ve Atatürk üzerine yaptıkları değerlendirmelerdir. Çalışma konusu dönem meclisin çok parçalı olduğu ve askerin siyaset üzerinde baskı kurduğu bir dönemdir. Bu sebeple çalışma 1960 darbesi ve Türk siyasetine etkisiyle başlayarak Güven ismiyle kurulan partinin, Milli Güven Partisi ve Cumhuriyetçi Güven Partisi olarak sürdürdüğü siyasi yaşamın incelenmesiyle devam etmiştir. Daha sonra partinin Atatürkçülük anlayışı analiz edilmiş ve daha iyi anlaşılması için Cumhuriyet Halk Partisi'nin Atatürkçü düşüncesiyle karşılaştırılmıştır. Çalışma sırasında partinin kuruluşunda belirttiğinin aksine oyunu arttırmak için birçok siyasi hamleye giriştiği görülmüştür. Parti, askeri müdahaleleri desteklemiş ve daha önce eleştirdiği birçok partinin hükümetinde koalisyon ortağı olarak yer almıştır. Yapılan hamleler sonrası partinin yer yer kendi söylemleriyle çeliştiği görülmüş ve partiye olan halk desteği sürekli olarak azalmıştır. Parti, Feyzioğlu liderliğinde şahıs partisi görünümüne bürünerek dağılma sürecine girmiş ve 12 Eylül darbesiyle birlikte kapatılmıştır. Çalışmada nitel araştırma yöntemi kullanılarak kitap, makale, bildiri ve gazete arşivleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The traditional aim of political parties is to come to power. They develop policies and strategies to come to power. The Reliance Party was founded by those who resigned from another party. He declared that he would follow unchangeable Kemalist policies. The subject of this study is the political adventure of the Reliance Party and their evaluations on Atatürk. In the analyzed period, the parliament has a fragmented structure. The military puts pressure on politics. The study started with the 1960 coup and its effect on politics. Later, the political life of the Reliance Party was examined. The party's understanding of Kemalism was analyzed. For a better understanding, it has been compared with the Kemalist understanding of the Republican People's Party. Contrary to what he said, the party developed political policies. The party supported military interventions. Moreover, The Reliance Party also cooperated with the parties he criticized. Popular support has waned because of party policies. The party has contradicted itself. The party turned into leader Feyzioğlu's party. It was closed with the military coup of 12 September. In the study, using the qualitative research method, the archives of books, articles, papers and newspapers were examined.