An investigation of project construction risk on project cost in Iraq
- Tez No: 826240
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEPANTA NAİMİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
İnşaat projelerinin toplum için önemi nedeniyle, yapı projesinin tehlikeler kritik mühendislik konularıdır. Bununla birlikte, belirgin riskler vardır. coğrafi özelliklere ve koşullara dayalı yanıtlar. Riskleri analiz etmek için Irak'taki inşaat projelerinin alana dayalı olarak değerlendirilmesi, bu çalışma için bir metodoloji tasarlanmıştır. Bu araştırma, tehlikelerin Irak'ın kuzey ve güney bölgeleri üzerindeki etkisini değerlendirmektedir. İçinde inşaat projeleri için bir inşaat riskleri veritabanı oluşturmak amacıyla, riskler önceki çalışmalar, anketler ve uzman görüşmeleri kullanılarak tanımlanmış ve değerlendirilmiştir. İçinde Bu işin ilk aşamasında, inşaat projesinin tehlikeleri Delphi tekniği, ilgili bilgilere ve uzman görüşlerine dayanmaktadır. Araştırmacı daha sonra tehlikelerin göreli önem indeksini, dünyadaki iki bölgeye dayalı olarak tahmin etti. ikinci sahne. Üçüncü bölüm, Spearman'ın sıralama korelasyon katsayısının oluşturulmasını içeriyordu, riskler ve risk derecelendirmesi arasındaki ilişkiyi belirlemek için toplanan verileri değerlendiren. Göreceli önemli indeks (RII) ve Spearman'ın sıralama korelasyon katsayısının sonuçları karşılaştırılır. Uzman görüşüne göre sistem performansı değerlendirilmiş ve sonuçlar dikkate değerdi ve risk prognozu mükemmeldi
Özet (Çeviri)
Due to the importance of the construction projects to the community, the building project's hazards are critical engineering considerations. Nevertheless, there are distinct risk responses based on geographical characteristics and conditions. In order to analyze the risks of construction projects in Iraq based on area, a methodology was devised for this study. This research evaluates the impact of hazards on Iraq's northern and southern regions. In order to create a database of construction risks for construction projects, the risks were described and evaluated using prior studies, questionnaires, and expert interviews. In the initial phase of this job, the dangers of the construction project were identified using the Delphi technique, based on pertinent information and the opinions of experts. The researcher then estimated the relative importance index of hazards based on the two regions in the second stage. The third part involved the creation of Spearman's rank correlation coefficient, which assesses the collected data to identify the correlation between risks and the risk rating. The results of the relative important index (RII) and Spearman's rank correlation coefficient are compared. According to expert opinion, the system performance was evaluated and the results were considerable, and the risk prognosis was excellent