Türkiye'de girişimcilik alanında yazılan lisansüstü tezlerin bibliyometrik ve içerik analizi
Bibliometricandcontent analysis of postgraduatetheseswrittenin thefieldof entrepreneurshipin Turkey
- Tez No: 826241
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN UYGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Girişimcilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bilimsel faaliyetlerde verilerin tasnifi, gruplandırılması da veri üretimi kadar çok önem arz etmektedir. Bu bağlamda bibliyometrik analiz birden fazla veri tabanından elde edilen verilerin pek çok parametre çerçevesinde düzenlenmesine ve betimlenmesine katkı sunduğu gibi aynı zamanda belli bir çerçeveden ele alınan yayınların araştırmacıların gereksinim ve ihtiyaç duyacağı şekilde tasnif edilmesinin sağlamaktadır. Bunun sonucunda alan yazınındaki eksiklikler fark edilebilir olmakta ve yeni çalışmalar için de yol haritaları üretilebilmektedir. Bu noktadan hareketle çalışmanın amacı, 1988-2022 yılları arasında girişimcilik üzerine yazılmış lisansüstü kapsamda yer alana yüksek lisans, doktora ve sanatta yeterlilik tezlerinin bibliyometrik ve içerik analizinin ortaya çıkarılmasıdır. Çalışmada girişimcilik ile ilgili lisansüstü tezlerin türü, tezin yazım dili, erişilebilirlik durumu, üniversitelere göre dağılımları, ait oldukları enstitülere göre dağılımları, anabilim dallarına göre dağılımları, yazım yılına göre dağılımları, tezlerin sayfa sayılarına göre dağılımları, lisansüstü tez danışmanlarının unvanlarına göre dağılımları, veri toplama yöntemlerine göre dağılımları, analiz tekniklerine göre dağılımları, tez başlıklarının kelime analizleri, tezlerde kullanılan anahtar kelimelerine göre dağılımları incelenmiştir. Bu bağlamda çalışma kapsamında 668'i yüksek lisans, 163'ü doktora ve 1'i sanatta yeterlilik olmak üzere toplamda 832 lisansüstü tez incelenmiştir. Analiz sonuçlarına göre ele alınan çalışmaları 575'i nicel araştırma çerçevesinde tasarlanmış, 165'i nitel araştırma çerçevesinde tasarlanmış, 61'i karma araştırma yöntemlerini kullanmış ve 28 çalışmanın da araştırma yöntemleriyle bilgiye ulaşılamamıştır. 2019 yılından sonra başlığında girişimcilik kelimesini içeren lisansüstü tezlerinin sayısında bir düşüş olduğu bulgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Classification and grouping of data are as important as data production in scientific activities.In this context, bibliometric analysis not only contributes to the organization and description of the data obtained from more than one database within the framework of many parameters, but also provides the classification of the publications considered from a certain framework in a way that researchers need and need.As a result, deficiencies in the literature can be noticed and road maps can be produced for new studies.From this point of view, the aim of the study is to reveal the bibliometric and content analysis of master's, doctoral and artistic proficiency theses, which are included in the graduate scope of entrepreneurship, written between 1988-2022.In the study, the type of postgraduate theses related to entrepreneurship, the language of the thesis, their accessibility, their distribution according to universities, their distribution according to the institutes they belong to, their distribution according to departments, distribution according to the year of writing, distribution according to the number of pages of the theses, distribution according to the titles of graduate thesis advisors, data collection distribution according to their methods, their distribution according to analysis techniques, the word analysis of thesis titles, their distribution according to the keywords used in the theses were examined.In this context, within the scope of the study, a total of 832 postgraduate theses were examined, including 668 master's, 163 doctorate and 1 proficiency in art.According to the results of the analysis, 575 of the studies were designed within the framework of quantitative research, 165 of them were designed within the framework of qualitative research, 61 of them used mixed research methods and information could not be reached with the research methods of 28 studies.After 2019, it has been found that there has been a decrease in the number of graduate theses containing the word entrepreneurship in their title.