Kültürel görecelilik bağlamında Avrupa'da ve Amerika'da insan haklarının mukayesesi
Human rights in Europe vs. the united states of America: A comparison in terms of cultural relativism
  1. Tez No: 826256
  2. Yazar: FURKAN AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİR KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
İnsan hakları literatüründe en yoğun tartışma, insan haklarının evrensel olduğu iddiasıyla ilgilidir. Evrensellik-kültürel görecelilik tartışması genellikle Batı ile diğer toplumların kültür ve değerlerinin mukayesesi bağlamında yürütülmektedir. İnsan haklarının evrenselliğinin test edilmesi için Batı ile diğer toplumların kıyasına geçmeden önce Batı (Avrupa) ile Batı (Amerika) mukayesesinin yapılması ve evrenselliğin ilk olarak bu aşamada test edilmesi kültürel görecelilik tartışmalarına özgün bir katkı sunacak niteliktedir. Bunu sağlamak adına tezde hem tarihi gelişim süreçleri hem de Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ile Amerika Birleşik Devletleri Yüksek Mahkemesi kararları açısından iki insan hakları sistemi mukayese edilmiş ve sistemler arasında önemli farklılıklar tespit edilmiştir. Söz konusu farklılıklar Batılı insan hakları düşüncesinin evrenselliği iddiasının sorgulanması açısından önem arz etmektedir. Zira Batı uygarlığının farklı kesitlerinde bile insan hakları farklı algılanmakta, farklı şekillerde kurumsallaştırılıp uygulanmaktadır. Kendi içerisinde dahi ahenkten yoksun olan Batılı insan hakları anlayışının diğer kültür ve medeniyetleri kapsayan bir evrenselliğe ulaştığının savunulması oldukça zordur.
Özet (Çeviri)
The claim that human rights are universal is the subject of the most intense debate in human rights literature. The debates on universality and cultural relativism are typically conducted in the context of comparing the cultures and values of the West and other societies. To test the universality of human rights, comparing the West (Europe) with the West (United State) before comparing the West to others, and testing the universality at this stage will make a unique contribution to the debates on cultural relativism. For this, the thesis compares the two human rights systems in terms of their historical development processes as well as the case-law of the European Court of Human Rights vs. the Supreme Court of the United States, and identifies significant differences between the two systems. These differences are important in terms of questioning the claim of universality encountered in the Western human rights thought. Because even in different parts of Western civilization human rights are perceived, institutionalized, and implemented differently. It is very difficult to argue that the Western understanding of human rights, which lacks harmony even within itself, has reached a level of universality that could include the world's other cultures and civilizations.