Acil Servise Senkop ve/veya Çarpıntı Şikayeti ile Başvuran Hastalarda Brugada Sendromu İnsidansı
Incidence of Brugada Syndrome in Patients Presenting to the Emergency Department with Syncope and/or Palpitations
  1. Tez No: 826257
  2. Yazar: ABDULLAH SAKA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİGEN ÇOŞKUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Brugada Sendromu (BS), ventriküler aritmiler ve ani kardiyak ölüme (AKÖ) neden olabilen bir sendromdur. Yapısal kalp hastalığı olmayan bireylerde gözlenen BS, önemli bir kalıtımsal kardiyak iyon kanalı hastalığıdır. Sağlıklı eriĢkinlerde polimorfik ventriküler aritmi ve senkop atakları ile ani ölüm riski oluĢturmaktadır. Elektrokardiyogramlarında (EKG) 3 farklı tipte ST segment yükselmesi mevcuttur. Hastalardaki bu EKG değiĢikliklerine“Brugada Tipi EKG DeğiĢikliği”(BTED) denmektedir. ÇalıĢmamızda acil servisimize çarpıntı ve/veya senkop Ģikayetleri ile baĢvuran hastaların rutin olarak çekilen EKG‟lerinde BTED varlığını ve bu hastalarda BS insidansını araĢtırmayı amaçladık. Ayrıca bu hastaları kardiyoloji kliniğine konsülte ederek daha ileri derecede incelenme ve tedavilerinin yapılmasını planladık. Bu hastaların birinci derece akrabalarına ulaĢıp BTED‟nin varlığını araĢtırdık. ÇalıĢmamıza 18-50 yaĢ arasındaki 317 kiĢi alındı. ÇalıĢma sonunda yapılan değerlendirmede sadece 2 (%0.6) erkek hastanın EKG‟sinde BTED bulundu. Her iki hastanında koroner anjiyografileri normaldi. BTED olan hastalardan birine elektrofizyolojik çalıĢma yapıldı ve normal olarak değerlendirildi. Bu hastaların birinci derece akrabalarından da EKG çekildi. Bir patoloji saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Brugada Syndrome (BS) is a syndrome that can cause ventricular arrhythmias and sudden cardiac death (SCD). BS, which is observed in individuals without any structural cardiac diseases, is an important hereditary cardiac ion channel disease. It creates sudden death risk in healthy adults with polymorphic ventricular arrhythmia and syncope attacks. ST segment elevations in 3 different types are seen in the electrocardiograms (ECG). These ECG changes in the patients are called“Brugadatype ECG Changes”(BTEC). In our study, we aimed at investigating the presence of BTEC in the routine ECGs of the patients applying to our emergency room with palpitation and/or syncope and the incidence of BS in these patients. In addition, we planned further tests and treatments through the consultations with the cardiology clinic. We contacted the first-degree relatives of these patients to investigate the presence of BTEC. Three hundred and seventeen individuals between 18 and 50 years of age were included in our study. In the evaluation made at the end of the study, BTEC was found only in the ECGs of 2 (0.6%) males. Coronary angiograms of both patients were normal. Electrophysiological study was performed in one of the patients with BTEC and was evaluated as normal. ECGs were taken also from the first-degree relatives of these patients, and no pathologies were found.