Diyabetik ayak ülseri hastalarında diyabetik retinopatinin prevelansı ve ilişkili risk faktörleri
The prevalence of diabetic retinopathy and associated risk factors among diabetic foot ulcer patients
  1. Tez No: 826293
  2. Yazar: İSMAİL ALTINTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN KARAASLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Amaç: Diyabetik ayak ülserleri (DAÜ) ve diyabetik retinopati (DRP), diyabet hastalarında, yaşam kalitesini, tedavi maliyetlerini ve mortalite riskini olumsuz etkileyen diyabetin kronik ve ciddi komplikasyonlarıdır. DRP'nin genellikle mikrovasküler, DAÜ'lerin ise hem mikro hem de makrovasküler hasarlarla ilişkili olduğu düşünülmektedir. DRP'nin DAÜ gelişimi ve uzuv amputasyonu için önemli bir risk faktörü olduğu çok sayıda çalışmalarda gösterilmiştir. Ancak DAÜ'lü hastalarda DRP sıklığı ve ilişkili risk faktörleri ile ilgili çok az sayıda çalışma yapılmıştır. Yöntemler: Çalışma grubumuz DAÜ olan 85 hastadan, kontrol grubumuz ise DAÜ olmayan 81 diyabet hastasından oluşturuldu. DRP'nin varlığı ve evresi açısından tüm hastaların göz dibi incelemesi yapıldı. Hastaların muayene bulguları, demografik özellikleri, eşlik eden komorbid durumları ve rutin bakılan laboratuvar parametreleri kayıt altına alınarak, gruplar arasında karşılaştırmalar yapıldı.
Özet (Çeviri)
Objectives: Diabetic foot ulcers (DFU) and diabetic retinopathy (DRP) are chronic and serious complications of diabetes that negatively affect quality of life, treatment costs and mortality risk in diabetics. Generally, DRP is associated with microvascular damage, whereas DFU is associated with both micro- and macrovascular damage. Many studies have identified DRP as a risk factor for the development of DFU and limb amputation. In contrast, very few studies have investigated the incidence of DRP and associated risk factors in DFU patients. Methods: The study group consisted of 85 patients with DFU, and the control group consisted of 81 diabetics without DFU. All patients underwent fundus examinations to determine the presence and stage of DRP. We recorded examination findings, demographic characteristics, associated comorbid conditions, and routine laboratory results of the patients, and compared them between groups.