Futbol sahalarında sulama ve drenaj sorunları için çözüm önerileri: TRA2 bölgesi örneği
Solutions for irrigation and drainage problems on football field: Example of TRA2 region
- Tez No: 826294
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYSUN ALTIKAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışmada TRA2 Düzey 2 (Ağrı, Ardahan, Iğdır, Kars) bölgesinde bulunan doğal çim, sentetik çim ve toprak yüzeyli futbol sahalarının drenaj sistemleri ve sulama sistemleri incelenmiştir. Kars ilinde 8, Ağrı ilinde 11, Ardahan ilinde 8 ve Iğdır ilinde 7 tane olmak üzere toplam 34 saha sulama ve drenaj özellikleri bakımından gözlemlenerek, özellikle sorunlu sahalar için alternatif çözüm önerileri sunulmuştur. Çalışmada en dikkat çekici sonuç standart projelerin sahaların yapıldığı bölgeler için özelleştirilmesi gerekliliğidir. Saha standartları TFF (Türkiye Futbol Federasyonu) tarafından Futbol Çimi için FIFA Kalite Programı koşullarına uygunluğu açısından değerlendirilmektedir. Bu standart ise fiziksel görüntü, renk, doku ve kimyasal bileşimin uygunluğu bakımından sunulmuştur. Sahaların bu koşulları sağlaması için gerekli inşaat şartları ise herhangi bir mevzuata bağlanmamıştır. Çalışma TRA2 bölgesinde saha inşasında kullanılan drenaj ve sulama proje tiplerini bölgeye uygunluk bakımından değerlendirmektedir. Sahaların drenaj ve sulama sistemleriyle ilgili tespit edilen eksik ve yanlış uygulamalar ile çözüm önerileri çalışmanın sonuç ve öneriler bölümünde belirtilmiştir. Drenaj için sunulan alternatif yöntemler futbol sahalarına uygulanabilirliği için, hidrolik ve malzeme mukavemeti bakımından değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, drainage and irrigation systems of football fields with natural turf, synthetic turf and soil surface in TRA2 Level 2 (Ağrı, Ardahan, Iğdır, and Kars) region were investigated. A total of 34 fields, 8 in Kars, 11 in Ağrı, 8 in Ardahan and 7 in Iğdır, were observed in terms of irrigation and drainage characteristics, and alternative solution suggestions were presented especially for problematic areas. The most striking result of the study is the necessity of customizing standard projects for the regions where the fields are built. Field standards are evaluated by TFF (Turkish Football Federation) in terms of compliance with the FIFA Quality Program for Football Turf. This standard is presented in terms of the suitability of physical appearance, color, texture and chemical composition. The construction conditions necessary for the sites to meet these conditions are not subject to any legislation. The study evaluates the types of drainage and irrigation projects used in site construction in the TRA2 region in terms of suitability for the region. The missing and wrong applications and solution suggestions regarding the drainage and irrigation systems of the fields are stated in the results and discussion section of the study. The alternative methods presented for drainage were evaluated in terms of hydraulic and material strength for their applicability to football fields.