The effect of essentialist gender views and gender-specific system justification on attitudes toward using sexist language
Özcü cinsiyet anlayışının ve toplumsal cinsiyete özgü sistemi meşrulaştırma düzeyinin cinsiyetçi dil kullanımına yönelik tutumlara etkisi
- Tez No: 826300
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BANU CİNGÖZ ULU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu tez, cinsiyetle ilişkili yapılar ile cinsiyetçi dile yönelik tutumlar arasındaki etkileşimi üç çalışma yürüterek araştırmıştır. Çalışma 1, cinsiyetçi dile yönelik tutumları yordamada cinsiyetin, düşmanca ve korumacı cinsiyetçiliğin, cinsiyetle ilgili sistemi meşrulaştırma düzeyinin ve özcü cinsiyet anlayışının etkilerini incelemiştir. Cinsiyetin ve cinsiyetçiliğin katkılarına ek olarak, özcü cinsiyet anlayışının ve cinsiyete özgü sistemi meşrulaştırmanın cinsiyetçi dile yönelik tutumları tahmin etmedeki özgün rolü ve erkeklerin her bir değişkende anlamlı bir şekilde daha yüksek skorlar aldığı bulunmuştur. Çalışma 2, sistem stabilitesini manipüle ederek, cinsiyet sistemindeki algılanan değişimlerin cinsiyetle ilgili sistemi meşrulaştırmayı artırarak cinsiyetçi dile yönelik tutumları dolaylı bir şekilde etkilediğini keşfetmiştir. Çalışma 3, özcü cinsiyet anlayışına olan etkisi aracılığıyla, nöroanatomik cinsiyet farklılıklarına ilişkin bilimsel kanıtlara maruz kalmanın, cinsiyetçi dile yönelik tutumlara dolaylı bir etkisi olduğunu ortaya koymuştur. Bu bulgular, özcü cinsiyet anlayışının ve cinsiyetle ilgili sistemi meşrulaştırmanın cinsiyetçi dile yönelik tutumları anlamlı bir şekilde yordadığını, bu tutumların hem cinsiyet sisteminde algılanan değişikliklerden hem de beyindeki cinsiyet farklılıklarına dair bilimsel kanıtlara maruz kalmadan etkilenebileceğini vurgulamaktadır. Çalışmalar, yapısal olarak cinsiyetsiz olan Türkçede cinsiyetçiliğin tezahürüne ve sürdürülmesine dair özgün bir bakış açısı sunarak, cinsiyetçi dile karşı çıkmada, var olan yerleşik ideolojilerin rolünü vurgulamaktadır. Sınırlamalar, demografik açıdan örneklemin dengesiz dağılımını ve çevrim içi deneylerle birlikte gelen bazı zorlukları içermektedir. Gelecekteki çalışmalar, daha geniş örneklemler ve daha gerçekçi makale formatları üzerinde çalışabilir. Bu araştırma, cinsiyetçi görüşlerin çok yönlülüğünü vurgulayarak herkes için daha eşitlikçi bir sosyal düzene katkıda bulunmayı amaçlamıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis explored the interplay between gender-related constructs and attitudes toward sexist language through three studies. Study 1 probed the effects of gender, hostile and benevolent sexism, gender-specific system justification, and essentialist gender views in predicting attitudes toward sexist language and unveiled the unique roles of essentialist gender views and gender-specific system justification in predicting attitudes toward sexist language, extending beyond the contributions of gender and sexism, while men displaying higher levels of each variable. Study 2 manipulated system stability and found that perceived changes in the gender system indirectly influenced attitudes toward sexist language by heightening gender-specific system justification. Study 3 exhibited the indirect effect of exposure to scientific evidence of neuroanatomical gender differences on attitudes toward sexist language through its impact on essentialist gender views. These findings underscore the role of genderspecific system justification and essentialist gender views in predicting attitudes toward sexist language, which could be influenced by perceived changes in the gender system and exposure to scientific evidence of neuroanatomical gender differences. The studies provide a unique perspective on the manifestation and preservation of sexism in Turkish, highlighting the role of prevailing embedded ideologies in challenging and rectifying sexist language. The limitations incorporate an imbalance in demographic representation and built-in challenges with online experiments. Future research should strive for broad and varied samples and authentic article formats. This work accentuates the multi-faceted nature of forms and extensions of gender-biased views and attitudes and endeavors to foster more egalitarian social systems for all.