AKKARAMAN IRKI KOYUNLARDA EMBRİYONİK ÖLÜMLERİN AZALTILMASINA YÖNELİK AŞIM SONRASI KETOPROFEN UYGULAMASININ ETKİNLİĞİNİN ARAŞTIRILMASI
Investigation of the Efficiency of Ketoprofen Application After Mating to Reduce Embryonic Deaths in Akkaraman Ewes
  1. Tez No: 826301
  2. Yazar: YAVUZ KAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÜLER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veteriner Doğum ve Jinekoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Araştırmada, üreme mevsiminde senkronizasyon yapılan Akkaraman ırkı koyunlarda aşım sonrası Ketoprofen enjeksiyonlarının fertilite üzerine etkisinin incelenmesi amaçlandı. Çalışma en az bir kere doğum yapmış, 2-6 yaşlı, aynı bakım ve besleme şartlarında barındırılan, ultrasonografik muayenede reprodüktif olarak herhangi bir sağlık problemi olmayan 80 baş Akkaraman ırkı koyun üzerinde yürütüldü. Koyunların östrüs senkronizasyonu, aşım sezonunda 6 gün süreli 60 mg Medroksiprogesteron asetat (MAP) (Esponjavet, Hipra, İspanya) içeren vajinal sünger uygulanarak yapıldı (0.gün). Süngerlerin çıkarıldığı 6. gün 500 IU PMSG (Oviser, Hipra, İspanya) + 10 mg PGF2α (Dinolytic, Pfizer, İstanbul) aynı anda kas içi enjekte edildi. Kızgınlık takibi enjeksiyonları takiben 4 gün boyunca sabah ve akşam olmak üzere günde iki defa arama koçları ile yapıldı. Östrüs gösterenler elde aşım yöntemi ile fertilitesi bilinen koçlarla çiftleştirildi. Aşımı yaptırılan koyunlar rastgele iki eşit gruba ayrıldı, ketoprofen grubuna (KPG) dahil edilen koyunlar (n=40) elde aşımlar sonrası 9. ve 10. günde 3 mg/kg dozunda Ketoprofen (Rifen, Richterpharma, Avusturya) kas içi uygulandı. Kontrol grubunda (KG) olan koyunlara (n=40) ise aynı günlerde serum fizyolojik kas içi yapıldı. Aşımlar sonrası KPG ve KG grubundaki koyunlardan kan progesteron (P4) düzeyinin değerlendirilmesi amacıyla 9, 12, 15 ve 18. günlerde 4 kez kan örnekleri alındı. Aşımları takiben 26. günde real time ultrasonografi (Mindray DP50 VET) ile 8 MHz frekansta trans-rektal olarak gebelik muayenesi yapıldı. KPG ve KG gruplarında sırasıyla gebelik oranı %85; %72,5; doğum oranı %100; %100; tek doğum oranı %55,9; %55,2; çoğul doğum oranı %44,1; %44,8; kuzu verimi 1,56; 1,55 bulundu ve gruplar arasında istatistiki olarak fark tespit edilmedi (p>0,05). Farklı günlerde alınan kan P4 konsantrasyonlarında değerlendirmelerine göre; KPG ve KG grupları arasında 9, 12 ve 15. günündeki P4 seviyeleri arasındaki istatistiksel olarak fark gözlenmezken, 18. günde KPG grubunda kan P4 düzeyi, KG grubunun 18.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate the effect of Ketoprofen injections after mating on fertility in Akkaraman ewes that were synchronized during the breeding season. The study was carried out on 80 ewes of Akkaraman breed that had given birth at least once, were 2-6 years old, were barned under the same care and feeding conditions, and did not have any reproductive health problems in ultrasonographic examination. Estrus synchronization of ewes was performed by applying vaginal sponge containing 60 mg Medroxyprogesterone acetate (MAP) (Esponjavet, Hipra, Spain) for 6 days during the mating season (day 0). On day 6 when the sponges were removed, 500 IU PMSG (Oviser, Hipra, Spain) + 10 mg PGF2α (Dinolytic, Pfizer, Istanbul) were injected intramuscularly at the same time. Following the injections, estrus was monitored twice a day, morning and evening, for 4 days with teaser rams. Those showing estrus were mated with rams of known fertility by hand mating method. The ewes were randomly assigend to two equal groups, the ewes in the ketoprofen group (KPG) (n=40) were administered ketoprofen (Rifen, Richterpharma, Austria) intramuscularly at a dose of 3 mg/kg on the 9th and 10th day after hand mating. In the control group (CG) sheep (n=40), saline was administered intramuscularly on the same days. After the mating, blood samples were taken 4 times on days 9, 12, 15 and 18 for the evaluation of blood progesterone (P4) levels in the KPG and KG groups. Pregnancy examination was performed trans-rectal with real time ultrasonography (Mindray DP50 VET) at 8 MHz frequency on the 26th day following the mating. Pregnancy rate was 85%, 72.5%; birth rate was 100%, 100%; single birth rate was 55.9%, 55.2%; multiple birth rate was 44.1%, 44.8%; litter size was 1.56, 1.55 and there was no statistical difference between the groups in KPG and KG groups, respectively (p>0.05).