The sufferer as the spectator of her own suffering: Bartın mine disaster as a case study
Kendi acısının seyircisi olarak acı çeken kişi: Bir vaka çalışması olarak Bartın maden felaketi
  1. Tez No: 826299
  2. Yazar: ÖYKÜ ERTEPINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECMİ ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya ve Kültürel Çalışmalar Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de felaket olaylarının ve mağdurların çektiği acıların ana akım medyada nasıl temsil edildiğini analiz etmektir. Bu tez acıyı daha ayrıntılı bir şekilde tanımlamak için, hem sınıfsal acılara bağlı toplumsal acılar, hem de uzun süreli eşitsizliklerin neden olduğu doğrudan maddi acılar ve bunların ana akım medyada nasıl temsil edildiğini kapsamaktadır. Bu çalışmanın temelini eleştirel bir bakış açısı ve onların yönlendirdiği teoriler çerçevesinde incelenen yazılı basın ve ana akım haber kanallarının haberlerinin analizi oluşturmaktadır. Bu çalışmada çok modlu söylem analizi çalışma için uygun araştırma yöntemi olarak seçilmiştir. Güç dengesinin bariz bir şekilde değişmesinin ve yazılı basının ve ana akım haber kanallarının daha da tekelleşmesinin ardından, Türkiye'deki önemli felaketleri incelemek ve analiz etmek, acı çekmenin kavram olarak kendisinin, acı çekenlerin ve kendi acısına seyirci kalmak zorunda olanların kavramsal bir çerçevede analiz edilmesinin önemi çalışılan alan açısından farklı noktalarda önemlidir. Yaklaşımlar, tanımlar ve kullanılan yöntemler açısından tartışmalı bir alan olan acının temsili, medya ve iletişim çalışmalarında çok çalışılan bir alandır. Medya temsilleri ile ilgili literatüre odaklanıldığında, literatürün bazen izleyicinin, acı çekmenin temsilleriyle karşı karşıya kaldığında pasif bir konumda incelendiği açıkladığı söylenebilir; ancak bu çalışma, eylemselliği ve izleyicinin alımlamasını dikkate alan makalelere daha fazla yer vermektedir. Sonuç olarak, Bartın Maden Felaketi, Türkiye gibi sosyal ve ekonomik adaletsizliklerin kendi adaletsizliklerini yeniden yarattığı ülkelerde uzaktaki mağdurların medya temsillerini ve uzak ötekinin acısını incelemek için mevcut literatürün düzeltmelere ve genişletmelere ihtiyaç duyabileceği tezimizde desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyze how the disasters and the suffering of the victims are represented in the mainstream media in Turkey. This thesis covers both social suffering and direct material suffering caused by long-term inequalities and how they are represented in the mainstream media. The basis of this study is the analysis of the news of the print media and mainstream news channels, which are examined within the framework of a critical perspective. Multimodal discourse analysis is chosen as the research method for the study. After the blatant shift in the power balance of the ownership of print media and mainstream news channels, the importance of analyzing the media representations of major disasters and suffering itself as a concept, the sufferers and those who have to witness their own suffering became more important. Representation of pain is a heavily studied area in media and communication studies. Focusing on the literature on media representations of pain, it can be said that the literature is influenced by a Western gaze. As a result, it is supported by our analysis that the existing literature may need corrections and expansions to examine the media representations of remote victims and the pain of the distant other in countries such as the Bartın Mining Disaster, Turkey, where social and economic injustices are recreating their own injustices.