Arctic Region in the era of climate change: A zone of cooperation or a zone of conflict?
İklim değişikliği çağında Arktik Bölgesi: İşbirliği alanı mı çatışma alanı mı?
  1. Tez No: 826304
  2. Yazar: EMİRHAN ALTUNKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞULE GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 354
Özet
Arktik Bölgesi, küresel ısınmanın etkisiyle eşi görülmemiş ve dönüştürücü bir değişim yaşamakta. Hızla değişmekte olan çevresel ve iklimsel koşullar, bölgenin ekolojik, ekonomik ve siyasi önemini tüm dünya için değiştirmekte. Buna paralel olarak, küresel siyaset bakımından son yıllara kadar oldukça az ilgi görmüş olan bölge, bugün birçok farklı açıdan uluslararası politik gündemin ayrılmaz bir parçası haline gelmiş durumda. Bu çalışma, 1980'li yıllardan bu yana Arktik siyasetinin gelişimini incelemeyi ve Arktik Rejim Kompleksinin güncel görünümünün kapsamlı bir analizini sunmayı hedeflemektedir. Bunu yaparken, Uluslararası İlişkiler disiplininde bölgeye ilişkin daha önce yapılmış çalışmalardaki işbirliği – çatışma karşıtlığının ötesine geçmeyi amaçlamaktadır. Bu doğrultuda çalışma, uluslararası rejimlere ilişkin neo-realist ve neo-liberal yaklaşımların bağlamsal bir bakış açısı ile sentezlenmesinin, Arktik siyasetinin ve bölgesel iş birliğinin anlaşılması ve açıklanması açısından daha etkili olacağını iddia etmektedir. Buna bağlı olarak, Arktik'teki siyasi bağlamın 1980'li yıllardan bu yana önemli değişimler yaşadığını ve bunun sonucunda bölgesel işbirliği dinamiklerinde farklılaşmalar olduğunu iddia etmektedir.
Özet (Çeviri)
Arctic Region is witnessing an unprecedented and transformative change due to impacts of global warming. Rapidly changing environmental and climatic conditions, are altering the ecological, economic and political significance of the region for the whole world. Accordingly, once a peripheral and untended region for the global politics, today is becoming an inseparable part of the international political agenda through many different issue areas. This study aims to examine evolution of Arctic Politics since the 1980s and provide a comprehensive analysis of the current outlook of the Arctic Regime Complex. Meanwhile, study also intends to overcome the contradiction between cooperation - conflict narratives that shaped anterior works on regional politics, within the International Relations discipline. In this regard, study argues that combining neorealist and neoliberal approaches to international regimes through a contextualized understanding, can provide a better account for understanding and explaining the evolution of Arctic politics and regional cooperation. Accordingly, study claims that the context of interaction for Arctic Politics has been experiencing significant changes since the late 1980s, resulting into alterations in regional cooperation dynamics.