Part-time English language instructors' well-being: A case study in Türkiye
Yarı zamanlı İngilizce öğretim görevlilerinin iyi oluş durumları: Türkiye'de bir vaka çalışması
  1. Tez No: 826303
  2. Yazar: ÇİSEM ARDA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL DALOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Öğretimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 316
Özet
Siyasi ve ekonomik değiĢimler neoliberal politikalar doğrultusunda eğitim sistemini büyük ölçüde dönüştürmüştür. Eğitim metalaştırılmış, işgücü esnek ve güvencesiz bir şekilde istihdam edilmeye başlanmıştır. Benzer şekilde, Türkiye'de de yükseköğretim düzeyinde kariyer hedefleyen İngilizce öğretmenleri, kadrolu İngilizce Öğretim Görevlisi pozisyonunda istihdam edilmek için zorunlu olan yüksek lisans derecesine sahip olmadıklarından dolayı kendilerini üniversitelerde geçici pozisyonlarda çalışırken bulabilmektedirler. Bu nedenle, bu nitel çalışma, Türkiye'de özel bir üniversitede geçici sözleşmelerle istihdam edilen on dört yarı zamanlı İngilizce öğretim görevlisinin iyi oluş hallerini nasıl deneyimlediklerini araştırmayı amaçlamıştır. Tekli araçsal durum çalışması yönteminin kullanıldığı çalışma, Yabancı Diller Bölümü'nde biyografik bilgi anketi, yarı yapılandırılmış derinlemesine bireysel görüşmeler ve araştırmacının araştırma ortamındaki yapılandırılmamış gözlemlerine dayanarak tuttuğu etnografik günlük kullanılarak veri toplanması yoluyla yürütülmüştür. Veriler, Holmes'un (2005) iyi oluş çerçevesi, Seligman'ın (2011) PERMA Modeli ve Creswell (2013) ile Braun & Clarke'nin (2006) tematik analiz metotları kullanılarak çok katmanlı bir analitik yöntemle incelenmiştir. Bulgular, herhangi bir otoriter baskı hissetmemelerine ve saygılı çalışanlar arasında toksik olmayan bir kurumda rahatça ders vermelerine rağmen, yarı zamanlı İngilizce öğretim görevlilerinin iyi oluş deneyimlerinin güvencesiz koşullardan olumsuz etkilendiğini göstermiştir. İş istikrarsızlığı ve güvencesizliğinin yanı sıra kendilerini sürekli strese sokan finansal sorunlarla mücadele etmektedirler. Ayrıca, kurumda geçici görülmelerinden dolayı kuruma karşı aidiyet duygusu geliştirememekle birlikte iyi oluş hallerini düşüren görünmezlik ve çeşitli belirsizlik sorunlarıyla karşı karşıya kalmaktadırlar.
Özet (Çeviri)
Political and economic changes drastically transformed the educational system in line with neoliberal policies. Education has been commodified, and the workforce has begun to be employed in a flexible and insecure manner. Similarly, In Türkiye, English teachers who aspire to establish a career at the tertiary level may find themselves working in temporary positions at universities because of not holding a compulsory master's degree to be employed in a permanent language instructor position. Thus, this qualitative study aimed to investigate how fourteen English language instructors employed on temporary contracts at a Turkish private university experience their well-being. Utilizing a single instrumental case study method, the study was conducted in the Department of Foreign Languages by collecting data using a biographical information survey, semi-structured in-depth interviews, and an ethnographic journal kept by the researcher based on the unstructured observations in the research setting. The data was examined through a multilayered analytic method employing the well-being framework of Holmes (2005), the PERMA Model of Seligman (2011), and the thematic analysis guidelines of Creswell (2013) and Braun & Clarke (2006). The findings depicted that although not sensing any authoritarian pressure and felt comfortable teaching in a nontoxic institution among respectful instructors, still, the part-time English instructors' well-being experiences are negatively affected by precarious conditions. They struggle with job instability, insecurity, and financial problems that stress them constantly. Moreover, due to temporariness, they face invisibility and various uncertainty problems, which lower their well-being since they cannot develop a sense of attachment to the institution.