Minör kafa travması ile acil servise başvuran 18 yaşından küçük hastalarda pecarn, catch ve chalıce kriterlerinin, beyin bilgisayarli tomografisindeki lezyonlari saptama oranının prospektif karşılaştırılması
Prospective comparison of the detection rate of pecarn, catch and chalice criteria and lesions on brain computed tomography in patients under 18 years of age who apply to the emergency department with minor head trauma
- Tez No: 956827
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CİHAN BEDEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Giriş: Pediyatrik yaş grubunda, travmatik beyin hasarı (TBH) sık görülen bir durum olup ciddi mortalite ve morbidite sebebidir. Minör kafa travması ile başvuran çocuklarda beyin tomografisi çekim kararı için geliştirilen klinik karar verme kuralları PECARN (Pediatric Emergency Care Applied Research Network), CATCH (Canadian Assesment of Tomography for CHildhood Head Injury) ve CHALICE (Children's Head Injury Algorithm fort he Prediction of Important Clinical Events) en çok kabul görmüş klinik karar verme kurallarıdır. Bu çalışmada PECARN, CATCH ve CHALICE kriterlerinin minör kafa travmalı hastalarda BT'deki patolojiyi saptamada tanı performansını karşılaştırmayı amaçladık. Materyal ve Metot: Bu çalışma Sağlık Bilimleri Üniversitesi Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisinde prospektif olarak gerçekleştirildi. Çalışmaya 18 yaşından küçük kafa travması olan hastalar dahil edildi. Hastaların demografik verileri, PECARN, CATCH ve CHALICE skorları ile Beyin BT görüntülemesi durumu ve bulgularından elde edilen veriler toplandı. Skorlar arasında karşılaştırma yapılması amaçlandı. Bulgular: Çalışmaya yaş ortalaması 5,36±4,68 olan toplam 275 çocuk hasta dahil edildi. CHALICE testinde BT bulgusu olan ve CHALICE pozitif olan hasta sayısı 15 (%93,3) olarak saptandı. CHALICE testin duyarlılığı %42,47 iken özgüllüğü %93,75 olarak saptandı. PECARN pozitif ve BT bulgusu pozitif olan hasta sayısı 13 (%81,3) olarak saptandı. PECARN testin duyarlılığı %54,83, özgüllüğü %81,25 olarak saptandı. CATCH pozitif ve BT bulgusu pozitif olan hasta sayısı 10 (%62,5) olarak saptandı. CATCH testinin duyarlılığı %54,83 olarak saptanırken, özgüllüğü %81,25 olarak gözlendi Sonuç: PECARN skorlama sistemi, CATCH ve CHALICE skorlarına göre minör kafa travmalı hastalarda BT'deki patolojiyi saptamada daha etkindir.
Özet (Çeviri)
Introduction: In the pediatric age group, traumatic brain injury (TBI) is a common condition and a cause of serious mortality and morbidity. Clinical decision-making rules developed for the decision to perform brain tomography in children presenting with minor head trauma are PECARN (Pediatric Emergency Care Applied Research Network), CATCH (Canadian Assesment of Tomography for CHildhood Head Injury) and CHALICE (Children's Head Injury Algorithm for the Prediction of Important Clinical Events) are the most accepted clinical decision-making rules. In this study, we aimed to compare the diagnostic performance of PECARN, CATCH and CHALICE criteria in detecting pathology on CT in patients with minor head trauma. Material and Methods: This study was conducted prospectively at the Emergency Department of Health Sciences University Antalya Training and Research Hospital. Patients with head trauma who were younger than 18 years old were included in the study. Data obtained from patients' demographic data, PECARN, CATCH and CHALICE scores, and brain CT imaging status and findings were collected. It was aimed to make a comparison between the scores. Results: A total of 275 pediatric patients with an average age of 5.36±4.68 were included in the study. In the CHALICE test, the number of patients with CT findings and positive CHALICE was found to be 15 (93.3%). While the sensitivity of the CHALICE test was 42.47%, its specificity was 93.75%. The number of patients with PECARN positive and positive CT findings was found to be 13 (81.3%). The sensitivity of the PECARN test was found to be 54.83% and the specificity was 81.25%. The number of patients with CATCH positive and positive CT findings was found to be 10 (62.5%). While the sensitivity of the CATCH test was found to be 54.83%, its specificity was observed to be 81.25%. Conclusion: The PECARN scoring system is more effective in detecting pathology on CT in patients with minor head trauma than the CATCH and CHALICE scores.