Gebelerde maneviyatın doğum korkusu ve mutluluğa etkisi
The effect of spirituality on fear of childbirth and happiness in pregnant women
- Tez No: 826340
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEZER AVCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Hemşirelik alanında gebelerin maneviyat düzeyinin gebeliğe etkisiyle ilgili literatür taraması yapıldığında bir eksiklik tespit edildi. Bu çalışmada gebelerde maneviyat düzeyinin doğum korkusu ve mutluluğa olan etkisini ortaya koymak ve literatüre katkı sunmak amacıyla yapıldı. Kesitsel tipteki çalışmanın verileri Eylül 2022 – Şubat 2023 tarihlerinde Gaziantep ilinde bulunan iki devlet hastanesi ve özel bir hastanede kadın doğum polikliniğine başvuran 18-49 yaş arasında 20-34 haftalık gebelerden toplandı. Yapılan güç analizine göre, %95 güven aralığında, (1-β) 0.85 olması istendiğinde 532 katılımcı ile çalışmanın yeterli olduğu görüldü (G-Power, v3.1.9.7). Çalışmamız 611 gebeyle yürütüldü. Araştırmanın verileri;“Kişisel Bilgi Formu,”“Doğum Tutum Ölçeği (DTÖ),”“Maneviyat Ölçeği (MÖ)”ve“Oxford Mutluluk Ölçeği (OMÖ)”ile toplandı. Verilerin analizinde sürekli değişkenlerde ortalama (Ort.) ve standart sapma (SS) ile, kategorik değişkenlere ait veriler sayı (n) ve yüzde (%) kullanılarak raporlandı. İkili grupların değerlendirilmesinde Independent samples t testi, üç ve üstü grupların değerlendirilmesinde Oneway ANOVA testi kullanıldı. Sürekli değişkenler arasındaki ilişkide Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon analizi kullanıldı. Ölçeklerin birbirlerini yordamaları Basit Doğrusal Regresyon Analizi ile değerlendirildi. MÖ ile DTÖ arasında negatif yönde, zayıf düzeyde ve istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptandı (r=-0.106, p=0.009).
Özet (Çeviri)
In the field of nursing, a deficiency was detected when a literature review was conducted on the effect of the spirituality level of pregnant women on pregnancy. This study was carried out to reveal the effect of spirituality level on fear of childbirth and happiness in pregnant women and to contribute to the literature. The data of the cross-sectional study were collected from pregnant women between the ages of 18-49, who were 20-34 weeks old, who applied to the obstetrics clinic of two state hospitals and a private hospital in Gaziantep between September 2022 and February 2023. According to the power analysis, it was seen that it was sufficient to work with 532 participants when the confidence interval of 95% (1-β) was required to be 0.85 (G-Power, v3.1.9.7). Our study was conducted with 611 pregnant women. The data of the research; It was collected with“Personal Information Form,”“Birth Attitude Scale (BAS),”“Spirituality Scale (SS)”and“Oxford Happiness Scale (OHS)”. In the analysis of the data, mean and standard deviation (SD) for continuous variables and data for categorical variables were reported using numbers (n) and percentage (%). Independent samples t test was used in the evaluation of the paired groups, and the Oneway ANOVA test was used in the evaluation of the groups of three or more. Pearson Product-Moment Correlation analysis was used for the relationship between continuous variables. Prediction of the scales to each other was evaluated by Simple Linear Regression Analysis. A negative, weak, and statistically significant relationship was found between SS and BAS (r=-0.106, p=0.009).