Investigation of the effects of recycled powdered HDPE on fresh and hardened concrete with the use of chemical admixture
- Tez No: 826341
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDİNÇ DOĞANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Polimer Bilim ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Polimer Bilim ve Teknolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada, geri dönüştürülmüş ve toz formuna getirilmiş yüksek yoğunluklu polietilenin (YYPE) hem çimento harcında hem de beton içerisinde kullanılmasıyla taze ve sertleşmiş beton üzerindeki makro ve mikro etkileri incelenmiştir. Hem çimento harç numunelerinde hem de makro betonda çalışmalar yapılmış ve çimento harç numunelerinin basınç dayanımı ve eğilme dayanımları incelenmiştir. Beton dizaynında kullanılan doğal kum ile 3 farklı oranda YYPE ikameli beton dökümü gerçekleştirilmiştir. Toz YYPE ile yapılan betonun teknik özelliklerini iyileştirmek için polikarboksilat bazlı kimyasal katkı kullanılarak aynı beton tasarımıyla çalışmalar yapılmıştır. Betonun işlenebilirliğini ve teknik özelliklerini incelemek için 8 farklı beton karışımında; çökme, birim ağırlık, hava içeriği deneyleri yapılmıştır. Beton karışımlarının mekanik özelliklerini incelemek için basınç dayanımı deneyleri yapılmıştır. Çalışma sonuçlarına göre; geri dönüştürülmüş yüksek yoğunluklu polietilen ikame edilen beton karışımlarının polikarboksilat bazlı kimyasal katkı kullanımı ile şahit katkısız betonlara kıyasla teknik özelliklerinin daha yüksek olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the macro and micro effects of recycled and powder-formed high-density polyethylene (HDPE) on fresh and hardened concrete were investigated by using it both in cement mortar and in concrete. In the study, studies were conducted on both cement mortar samples and macro concrete, and the compressive strength and flexural strength of cement mortar samples were examined. HDPE-substituted concrete casting was carried out with natural sand used in the concrete design in 3 different proportions. Studies have been carried out with the same concrete design by using polycarboxylate-based chemical admixture to improve the technical properties of concrete made with powdered HDPE. In order to examine the workability and technical characteristics of concrete, slump, unit weight and air content tests on fresh concrete were carried out in 8 different concrete mixes. Compressive strength tests were carried out to examine the mechanical properties of concrete mixtures. According to the test results, it was observed that the technical properties of HDPE concrete mixtures were improved with polycarboxylate-based chemical admixture.