AISI 1045 çeliğinin termoreaktif difüzyon (TRD) yöntemi ile tic kaplanabilirliğinin araştırılması
AISI 1045 steel by thermo reactive diffusion (TRD) method of investigation of tic coated
- Tez No: 826360
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMAL ÇARBOĞA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu tez çalışmasında, AISI 1045 (C45) imalat çeliğine, Termoreaktif Difüzyon (TRD) kaplama yöntemi kullanılarak TiC kaplama yapılmıştır. Kaplama işlemi 1000, 1050 ve 1100 oC'lik sıcaklıklarda, 1, 2 ve 3 saat bekleme sürelerinde gerçekleştirilmiştir. Kaplanacak malzemeler öncelikli olarak istenilen ebatlarda hazırlanmış ve yüzeyleri parlatılmıştır. Daha sonrasında belirlenen parametrelerde kaplama işlemi uygulanmıştır. Kaplama yapılan malzemelerin tüm yüzeylerine zımparalama işlemi yapılarak numuneler bakalite alınmıştır. Bakalite alınan numunelere parlatma ve dağlama işlemleri uygulanarak testlere hazır hale getirilmiştir. Analiz için hazır hale getirilen numuneler ışık mikroskobu, SEM, XRD ve sertlik analizlerine tabi tutulmuştur. Morfoloji incelemelerinde, 6-21 mikron aralığında kaplama kalınlığı tespit edilmiş olup oluşan kaplamanın homojenlik gösterdiği tespit edilmiştir. Kaplamanın bulunduğu yüzey bölgeden gerçekleştirilen XRD analizinde Ti kaynaklı fazlar görülmüştür. Vickers sertlik analizinde ise ana malzeme sertliği 230 HV civarı iken kaplama sonrası en yüksek sertlik 2300 HV değerlerine kadar yükselmiştir. Yapılan analizler ve değerlendirmeler sonucunda TRD tekniği ile kaplanan, AISI 1045 (C45) imalat çeliğinde en uygun TiC kaplama parametresi belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, TiC coating was applied to AISI 1045 (C45) fabrication steel by using Thermoreactive Diffusion (TRD) coating method. The coating process was carried out at temperatures of 1000, 1050 and 1100 oC, with holding times of 1, 2 and 3 hours. The materials to be coated are primarily prepared in the desired dimensions and their surfaces are polished. Afterwards, the coating process was applied in the determined parameters. All surfaces of the coated materials were sanded and the samples were mounted. Polishing and etching processes were applied to the samples taken from the bakelite, and they were made ready for the tests. Samples prepared for analysis were subjected to light microscopy, SEM, XRD and hardness analyzes. In the morphology examinations, the coating thickness was determined in the range of 6-21 microns and it was determined that the resulting coating showed homogeneity. In the XRD analysis performed from the surface area where the coating is located, Ti-sourced phases were observed. In the Vickers hardness analysis, while the hardness of the base material was around 230 HV, the highest hardness after coating increased to 2300 HV. As a result of the analyzes and evaluations, the most suitable TiC coating parameter was determined for AISI 1045 (C45) manufacturing steel coated with TRD technique.