Vestibüler migren ve vestibüler semptomu olmayan migren hastalarında vestibüler evoked myogenic potentıals (VEMP) ve vıdeo head ımpuls testlerinin (VHIT) karşılaştırılması
Comparison of vesti̇bular evoked myogenic potentials (VEMP) and video head impulse tests (VHİT) in patients with vesti̇bular migraine and migraine without vestibular symptoms
  1. Tez No: 826359
  2. Yazar: BÜŞRA GEBEŞ ŞAHİNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT SİNAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Migren hastalarının bazılarında vestibüler semptomlar görülürken bazılarında denge sorunları ile karşılaşılmamaktadır. Migrende görülen vestibüler semptomlların fizyolojik temeli ve neden bazı hastalarda görülüp bazılarında görülmediği günümüze kadar anlaşılamamıştır. Vestibüler migrenli hastalarda her Migren atağı sırasında vestibüler semptomların olmaması, teşhisin geç kalmasına veya teşhis konulamamasına neden olur. Çalışmamızın amacı, bir grup vestibüler migren hastasında ve vestibüler fonksiyon ve duyarlılığı normal migrenli hasta grubunda Vestibüler Evoked Myogenic Potentials (VEMP) ve Video Head Impuls Testlerini (vHIT) karşılaştırarak, bu testlerin ileride bize tanı amacıyla kullanılıp kullanılamayacağını göstermektir. YÖNTEM: Vertigo polikliniğimizde Neuhauser kriterlerine göre vestibüler migren tanısı konan hastalar ve yine Nöroloji kliniği tarafından takipli vestibüler semptomu olmayan migren hastalarına VEMP ve vHIT testleri uygulanması planlandı. Çalışmaya 3 aylık sürede 18-55 yaş aralığında toplamda 31 adet vestibüler migren ve 31 adet takipli migren hastası katıldı. Hastalara otoskopik, vestibüler muayene sonrası odyometrik inceleme yapıldı. Dahil edilme kriterlerine uyan hastalara c-VEMP ve vHIT testleri uygulandı. BULGULAR: vHIT sonuçları değerlendirildiğinde sağ ve sol kulakta yalnızca posterior kanal vestibulo-okuler refleks (VOR) kazançları gruplar arasında anlamlı izlendi. Patolojik VOR sayıları migren grubunda sayısal olarak daha fazla olmasına rağmen istatistiksel olarak anlamlı değildi. c-VEMP sonuçları kıyaslandığında dalga yokluğu, kulaklar arasında ve migren grubu ile vestibüler migren grubu arasında istatistiksel anlamlı fark taşımıyordu. Bunun haricinde P1 ve N1 dalga latansları ile P1-N1 interpik amplitüdleri ile amplitüd asimetri oranları da gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı görülmedi. SONUÇ: Posterior kanal VOR kazancı migren grubunda vestibüler migren grubuna göre istatistiksel olarak daha düşük saptansada, vHIT ve VEMP testinin migren ve vestibüler migren ayrımının yapılmasında yetersiz kaldığı sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
AIM: While some migraine patients experience vestibular symptoms, others do not encounter balance problems. The physiological basis of vestibular symptoms in migraines and the reason why they occur in some patients but not in others have remained unexplained until today.The absence of vestibular symptoms during a migraine attack causes delayed or undiagnosed diagnosis. The aim of our study is to compare the VEMP and VHITtests in the vestibular migraine patient group and in the migraine patient group with normal vestibular function and sensitivity and to Show whether these tests can be used for diagnostic purposes in the future. MATERIALS AND METHODS: In our vertigo outpatient clinic, VEMP and VHITtests were planned for patients diagnosed with vestibular migraine according to Neuhauser criteria and for migraine patients followed up by neurology. A total of 30 vestibular migraine and 30 follow-up migraine patients between the ages of 18-65 participated in the study in a 3-month period. Migraine patients were formed from patients followed in the neurology outpatient clinic. RESULTS: When vHITresults were evaluated, only posterior canal VOR gains in the right and left ears were significant between the groups. Although the number of pathological VORs was numerically higher in the migraine group, it was not statistically significant. When the cVEMP results were compared, there was no statistically significant difference between the absence of waves, between the ears, and between the migraine group and the vestibular migraine group. Apart from this, P1 and N1 wave latencies, P1-N1 interpeak amplitudes and amplitude asymmetry ratios were not statistically significant between the groups. CONCLUSION: Although the posterior canal VOR gain was found to be statistically lower in the migraine group than in the vestibular migraine group, it was concluded that the vHITand VEMP test were insufficient to differentiate between migraine and vestibular migraine.