An early warning system for fires in hospitals and health centers via the internet of things to reduce human and material losses
  1. Tez No: 826373
  2. Yazar: OMER MOHAMMED ABED AL-ISAWİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEFER KURNAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bir yangın alarm devresi, yangın algılandığında sesli bir uyarı veren (genellikle bir zil veya siren) kurulumu kolay bir cihazdır. Duman dedektörleri ve yangın alarmları, yangının erken tespitinde ve yaralanmaların ve mal kaybının önlenmesinde önemli rol oynayan güvenlik sistemlerinin bileşenleridir. Tüm kamu ve ticari binalarda yangın alarmları ve duman dedektörleri kurulmalıdır. Buna okullar, hükümet binaları ve diğer kurumlar dahildir. Bağımsız cihazlar şeklinde birçok pahalı ve karmaşık yangın alarm devresi vardır, ancak Arduino uno r3, Alev sensörü, Wifi modülü, DHT11 sıcaklık ve nem sensörü ve Basınç sensörü gy gibi ortak bileşenleri kullanarak çok basit bir yangın alarm devresi tasarladık. -68,LCD ekran ve GSM modülü. Bu projeden güç alarak hastanelerde ve sağlık merkezlerinde Nesnelerin İnterneti üzerinden insan ve malzeme kayıplarını azaltan bir yangın erken uyarı sistemi olacak şekilde tasarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
A fire alarm circuit is an easy-to-build device that, upon detecting fire, sounds an audible alert (often a buzzer or siren). Smoke detectors and fire alarms are both components of security systems that play a significant role in early fire detection and the prevention of injuries and property loss. Fire alarms and smoke detectors must be installed in all public and commercial buildings. This includes schools, government buildings, and other institutions. There are many expensive and complex fire alarm circuits in the form of stand-alone devices, but we designed a very simple fire alarm circuit using common components like Arduino uno r3,Flame sensor ,Wifi module ,DHT11 temperature and humidity sensor and Pressure sensor gy-68,the LCD screen and the GSM module. It is powered by this project is designed to be a fire early warning system in hospitals and health centers via the Internet of Things to reduce human and material losses.