Etnik kimlik merkezli sosyal dışlanmanın boyutları: Tekirdağ romanları üzerine bir araştırma
Dimensions of ethnic identity- centered social exclusion: A research on Tekirdağ romanies
  1. Tez No: 826385
  2. Yazar: GAMZE ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCAN GEÇGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Romanların sosyal dışlanma problemi bu çalışmayla etnik kimlik temeli üzerinden ele alınacak ve Araştırmada Romanların sosyal, ekonomik, eğitim ve mekânsal alanlarda dışlanmışlıkları çok boyutlu olarak ortaya konulacaktır. Araştırmada Tekirdağ evreninde toplam 33 Romanla mülakat çalışması yapılmış ve gözlemlerden yararlanılmıştır. Tekirdağ'da Aydoğdu, Zafer ve Karadeniz mahallerindeki Romanların kendi anlatı ve yaşam pratiklerinden yola çıkarak damgalanma ve dışlanmışlık algıları içten bir bakışla tespit edilmeye çalışılmıştır. Tekirdağ Romanlarının damgalanma ve ötekileştirilme süreçlerinde, sahip oldukları etnisite ve önyargı, kalıpyargıların dışlanmada güçlü bir öneme sahip olduğu görülmüştür. Çalışmada etnografik yöntemler ile elde edilen veriler, bu perspektif ile yorumlanmıştır. Araştırmanın bulguları, Tekirdağ Romanların sosyal dışlanma pratikleri genellikle barınma, eğitim, istihdam ve sağlık gibi toplumsal alanlarda etnik ayrımcılık ve dolayısıyla ayrımcılıkla beslenen sosyal dışlanmaya maruz kaldıklarını göstermektedir. Bu nedenle Roman olmayanlarla ilişkilerinin sınırlı olduğu, güvencesiz ve sürekli olmayan işlerde çalıştıkları, eğitim seviyesinin düşüklüğü ve erken yaşta evlenme, sağlıksız konutlarda kalındığı ve suç işleme düzeylerinin yüksek olduğu gibi bulgulara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The social exclusion problem of the Romanies will be discussed on the basis of ethnic identity in this study and the exclusion of the Romanies in social, economic, educational and spatial areas will be revealed in a multidimensional way. In the research, interviews were conducted with a total of 33 Romanies in Tekirdağ survey, one of the scientific methods and techniques, and observations were used. The perceptions of stigmatization and exclusion of the Romanies in Tekirdağ, Aydoğdu, Zafer and Karadeniz neighborhoods, based on their own narratives and life practices, were tried to be determined with a sincere look. In the stigmatization and marginalization processes of Tekirdağ Romanies, their ethnicity, prejudice and stereotypes were appear to have a strong importance in exclusion. In the study, the data obtained by ethnographic methods were interpreted with this perspective. The findings of the study show that the social exclusion practices of Tekirdağ Romanies are generally exposed to ethnic discrimination in social areas such as housing, education, employment and health, and thus social exclusion feded by discrimination. For this reason, it has been found that the relations with non-Romanies are limited, they work in insecure and non-permanent jobs, their education level is low, getting married at an early age, staying in unhealthy houses and their crime levels are high.