The differences in behavioral finance biases based on college students' cognitive reflection: Example of Ankara
Üniversite öğrencilerinin bilişsel yansımalarına dayalı davranışsal finans önyargılarındaki farklılıklar: Ankara örneği
  1. Tez No: 826386
  2. Yazar: NURBANU KURTULMUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL AKAY ÜNVAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Maliye, Banking, Finance
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmada üniversite öğrencilerinin temel oran ihmali, aşırı güven, zihinsel muhasebe ve üssel büyüme gibi davranışsal yanlılıklarında bilişsel yansıma düzeylerine göre farklılık olup olmadığının incelenmesi amaçlanmıştır. Ayrıca üniversite öğrencilerinin bilişsel yansıma düzeylerinin ve davranışsal yanlılıklarının demografik özelliklerine göre farklılık gösterip göstermediğinin incelenmesi de amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda tanımlayıcı ve kesitsel nitelikteki bu nicel araştırma, ilişkisel tarama modelinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini Ankara ilindeki üniversitelerde öğrenim gören öğrenciler arasından basit tesadüfi örnekleme yöntemiyle seçilen 388 katılımcı oluşturmuştur. Araştırmada, bilişsel yansıma ile temel oran ihmali, aşırı güven, zihinsel muhasebe ve üssel büyüme yanlılığı gibi davranışsal yanlılıklarla ilgili sorular içeren çevrimiçi bir anket kullanılarak birincil veri toplanmıştır. Elde edilen verilerin analizinde SPSS v26 yazılımı kullanılmıştır. Araştırma hipotezlerinin test edilmesinde ki-kare testi, t-testi ve ANOVA analizi gerçekleştirilmiştir. Analizler sonucunda bilişsel yansıması düşük sezgisel katılımcıların analitik katılımcılara göre daha fazla temel oran ihmali yanlılığı ve üssel büyüme yanlılığı sergileme eğiliminde oldukları belirlenmiştir. Öte yandan aşırı güven yanlılığı ve zihinsel muhasebe yanlılığının katılımcıların bilişsel yansıma düzeylerine göre anlamlı bir farklılık göstermediği tespit edilmiştir. Ayrıca bilişsel yansıma ve davranışsal yanlılıkların katılımcıların demografik özelliklerine göre anlamlı düzeyde farklılaşmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine whether there were differences between the cognitive reflection levels of university students and behavioral biases such as basic ratio neglect, overconfidence, mental accounting, and exponential growth bias. In addition, it also aimed to examine if cognitive reflection levels and behavioral biases of university students differed according to their demographic characteristics. This descriptive and cross-sectional quantitative research was conducted in a relational screening model for this purpose. The study sample consisted of 388 participants selected through a simple random sampling method among students at universities in Ankara province. The research collected primary data using an online questionnaire that included questions about cognitive reflection and behavioral biases such as basic ratio neglect, overconfidence, mental accounting, and exponential growth bias. SPSS v26 software was utilized for data analysis in the study. Chi-square test, t-test, and ANOVA analysis were employed for testing the research hypotheses. As a result of the investigation, it was determined that intuitive participants with low cognitive reflection tended to exhibit more base ratio neglect bias and exponential growth bias compared to analytical participants. On the other hand, it was determined that overconfidence bias and mental accounting bias did not differ significantly according to the cognitive reflection levels of the participants. In addition, it was observed that cognitive reflection and behavioral biases did not differ significantly according to the demographic characteristics of the participants.