Nodüler Guatr Oluşumunda İnsülin benzeri büyüme faktörünün (IGF-1) rolü.
The role of insulin-like growth factor (IGF-1) in nodular goiter formation.
- Tez No: 826396
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN KEMENT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
NODÜLER TİROİD HASTALIĞI OLUŞUMUNDA İNSÜLİN BENZERİ BÜYÜME FAKTÖRÜ-1 (IGF-1)'İN ROLÜ Op.Dr. Engin Baştürk, Uzm.Dr. Dilek Yavuzer, Op.Dr. Metin Kement, Doç.Dr. Mustafa Öncel GİRİŞ: Tiroid nodülleri, en sık görülen tiroid hastalığıdır ve oluşumunda insülin benzeri büyüme faktörü-1 (IGF-1)'in etkisi olabilir. AMAÇ: İnsülin Benzeri Büyüme Faktörü-1 (IGF-1)'in nodüler tiroid hastalığı oluşumundaki etkisini incelemektir. GEREÇ ve YÖNTEM: Mayıs-Eylül 2007 tarihleri arasında Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesinde nodüler tiroid hastalığı nedeniyle opere edilen hastalar prospektif bir çalışmaya dahil edildiler. Operasyondan hemen sonra normal tiroid dokusu ve nodüllerden alınan örneklerde IGF-1 varlığı araştırıldı ve IGF-1 (H-70, sc-9013 rabbit polyclonal antibody dilüsyon 1:200; Santa Cruz Biotechnology, Santa Cruz, CA) ile immünhistokimyasal boyama (İHK) yapıldı. Boyamalar semikantitatif olarak patoloji uzmanı tarafından IGF-1'in immünhistokimyasal boyanma yoğunluğu ve yaygınlığını gösteren Allred 8-unit skorlama sistemi kullanılarak değerlendirildi. Puanı ≥ 1 olanlar Allred (+) olarak kabul edildi. BULGULAR: Çalışmamızda yer alan hastaların (n=100, 83'ü (%83) kadın, 17'si (%17) erkekti, yaş ortalaması 47,12±13,52) patolojik tanıları; nodüler hiperplazi (n=89, %89), papiller tiroid kanseri (n=7, %7), foliküler tiroid kanseri (n=1, %1), medüller tiroid kanseri (n=1, %1), hurtle hücreli tiroid kanseri (n=2, %2) ve hastaların %88'inde Allred (+) idi.
Özet (Çeviri)
The Role of Insulin-Like Growth Factor-1 (IGF-1) in the Formation of Nodular Thyroid Disease Author: Dr. Engin Baştürk Introduction: Thyroid nodules are the most common thyroid disorder, and insulin-like growth factor-1 (IGF-1) may play a role in their formation. Objective: This study aims to investigate the effect of Insulin-Like Growth Factor-1 (IGF-1) on the development of nodular thyroid disease. Materials and Methods: Patients who underwent surgery for nodular thyroid disease at Kartal Education and Research Hospital between May-September 2007 were included in a prospective study. After the operation, the presence of IGF-1 in normal thyroid tissue and nodules was examined. Immunohistochemical staining (IHC) with IGF-1 antibody (H-70, sc-9013 rabbit polyclonal antibody dilution 1:200; Santa Cruz Biotechnology, Santa Cruz, CA) was performed. Staining intensity and extent of IGF-1 were evaluated semi-quantitatively by a pathology expert using the Allred 8-unit scoring system. Scores ≥ 1 were considered Allred (+). Results: The study included 100 patients (83% female, 17% male, mean age 47.12±13.52). Pathological diagnoses were nodular hyperplasia (n=89, 89%), papillary thyroid cancer (n=7, 7%), follicular thyroid cancer (n=1, 1%), medullary thyroid cancer (n=1, 1%), and Hürthle cell thyroid cancer (n=2, 2%). Allred (+) was found in 88% of the patients.