Hidradenitis süpürativa tanılı hastalarda cinsel işlev bozukluğu,depresyon ve anksiyetenin yaşam kalitesi üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of sexual dysfunction, depression and anxiety on the quality of life in patients diagnosed with hydradenitis suppurativa
- Tez No: 826395
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞIN KÖKTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Hidradenitis suppurativa, kronik ve tekrarlayan cilt hastalığıdır. Bu hastalık, koltuk altları, kasık ve meme altı gibi kıvrımlı bölgelerde görülür ve ağrılı, iltihaplı nodüller, apseler ve fistüller ile karakterizedir. Bu hastalığın tedavisi zor ve sınırlıdır, bu nedenle hasta yaşam kalitesi üzerinde önemli bir etkisi olabilir. Hidradenitis suppurativa tanılı hastaların yaşam kalitesi, cinsel işlev bozukluğu, depresyon ve anksiyete gibi psikolojik etkilerden olumsuz yönde etkilenebilir. Bu etkilerin birçok nedeni olabilir. İlk olarak, ağrılı lezyonlar ve acı hissi nedeniyle cinsel ilişki sırasında ağrı yaşanabilir, bu da cinsel işlev bozukluğuna neden olabilir. Depresyon ve anksiyete, hidradenitis suppurativa tanılı hastaların yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen diğer psikolojik faktörlerdir. Hastalığın belirtileri, hastaların sosyal hayatlarını ve günlük aktivitelerini kısıtlayabilir, bu da depresyon ve anksiyetenin gelişimine yol açabilir.Bu çalışmanın amacı, HS;li hastalarda cinsel istek ve işlevsellikte bozulmanın yaygınlığını ve yaşam kalitesi, anksiyete, depresyon, psikolojik sıkıntı ve klinik özellikler ile ilişkisini araştırmaktır. Çalışmaya hidradenitis süpürativa tanısı konulan 60hasta(hasta grubu) ve 60sağlıklı birey(kontrol grubu) olmak üzere toplam 120 birey çalışmaya dahil edildi. Tüm katılımcılara; Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ), Beck Anksiyete Ölçeği (BAÖ), Arizona Cinsel Yaşantılar Ölçeği (ACYÖ), Kadın Cinsel İşlev Ölçeği (FSFI)/Uluslararası Erektil İşlev İndeksi(IIEF) ölçekleri uygulandı. Hasta ve kontrol gruplarının ölçek skorları karşılaştırıldı. Hasta grubunda ölçek skorlarının hastalığın şiddeti, yaygınlığı ve tutulum yerleri ile ilişkisi değerlendirildi. Hastalardaki depresyon, anksiyete ve cinsel işlev bozukluğunun birbirleri ile ve kontrol grubuyla ilişkisi değerlendirildi. Verilerin değerlendirilmesinde IBM SPSS 21 ve MedCalc istatistik paket programı kullanılmıştır. Çalışmaya dahil edilen hastaların 40'ı (%66,6) erkek ,20'si (%33.3) kadındı.Hastaların yaş ortalaması (n:60) 35,1±11,9 yıl ve hastalık başlangıç yaşı 25,9±10,2 yıldır. Hastaların en yüksek oranda bulunduğu yaş aralığı (%36.7) 20-29 idi. Hastaların %61.7'si sigara içtiğini belirtmektedir. Hastaların ortalama vücut kitle indeksi ortalama 27,91±5,16 iken ,hastaların %33.3'ü obez,%38.3'ü kiloluydu. Hastalarda ağırlıklı olarak %21.7'sinde DM, %23.3'nde HT,%15'inde dislipidemi, %10'unda KVH eşlik etmekteydi. Cinsiyetler arasında; sigara pkt/gün ortlamaları arasındaki fark anlamlı (p0,05). Erkek hasta ve kontrol grubu arasında; DYKI, Beck Depresyon Ölçeği, Beck Anksiyete Ölçeği ve ACYÖ ölçek skorlarının puan ortalamaları arasındaki fark anlamlı iken (p0,05). Erkek ve kadın hasta grupları arasında DYKİ, BDÖ, BAÖ, ACYÖ ölçekleri, modifiye sartorius skoru ve hurley evrelemesi incelendiğinde; DYKI, Beck Depresyon Ölçeği, Beck Anksiyete Ölçeği, ACYÖ ve Modifiye Sartorius Skorunun toplam puan ortalamaları arasında istatistiksel açıdan 7 anlamlı fark bulunmadı.(p>0,05) Hurley Evresi ile hastalık süresi, DYKI, BDÖ ve BAÖ ölçekleri arasında pozitif yönlü anlamlı ilişki söz konusudur (p*0,05) Hastalarda DYKİ ile ilişkili veriler incelendiğinde; tutulan bölge sayısı ve hastalık şiddetinin(Modifiye Sartorius skoru) hastaların DYKİ üzerine etkisi anlamlı saptandı(p0,05). DYKI ile Hekim Global Değerlendirmesi, hurley evresi ve pilonidal sinus varlığı arasında anlamlı bir ilişki saptandı.
Özet (Çeviri)
Hidradenitis suppurativa is a chronic and recurrent skin disease. This disease occurs in folded areas such as the armpits, groin, and under the breasts and is characterized by painful, inflamed nodules, abscesses, and fistulas. Treatment of this disease is difficult and limited, so it can have a significant impact on patient quality of life. The quality of life of patients with Hidradenitis suppurativa may be adversely affected by psychological effects such as sexual dysfunction, depression and anxiety. These effects can have many causes. First, pain may be experienced during sexual intercourse due to painful lesions and the sensation of pain, which can lead to sexual dysfunction. Depression and anxiety are other psychological factors that negatively affect the quality of life of patients with hidradenitis suppurativa. The symptoms of the disease may limit the social life and daily activities of the patients, which may lead to the development of depression and anxiety. The aim of this study is to investigate the prevalence of sexual desire and dysfunction in patients with HS and its relationship with quality of life, anxiety, depression, psychological distress and clinical features. A total of 120 individuals, including 60 patients (patient group) and 60 healthy individuals (control group), diagnosed with hidradenitis suppurativa were included in the study. To all participants; Beck Depression Inventory (BDI), Beck Anxiety Inventory (BAI), Arizona Sexual Experiences Inventory (ASEX), Female Sexual Function Inventory (FSFI)/International Erectile Function Index (IIEF) scales were applied. Scale scores of the patient and control groups were compared. In the patient group, the relationship between the scale scores and the severity and extent of the disease and the sites of involvement was evaluated. The relationship between depression, anxiety and sexual dysfunction in the patients and the control group was evaluated. IBM SPSS 21 and MedCalc statistical package program were used to evaluate the data. Forty (66.6%) of the patients included in the study were male and 20 (33.3%) were female. The mean age of the patients (n:60) was 35.1±11.9 years and the age of onset of the disease was 25.9±10. for 2 years. The age range with the highest rate of patients (36.7%) was 20-29. 61.7% of the patients state that they smoke. While the mean body mass index of the patients was 27.91±5.16, 33.3% of the patients were obese and 38.3% were overweight. Patients were predominantly accompanied by DM in 21.7%, HT in 23.3%, dyslipidemia in 15%, and CVD in 10%. Among the genders; The difference between the smoking pkt/day averages was significant (p0.05). While the difference between the mean scores of DYKI, Beck Depression Scale, Beck Anxiety Scale and ASEX scale scores was significant (p0.05) When the DYKI, BDI, BAI, ASEX scales, modified Sartorius score and Hurley staging were examined among the patient groups; There was no statistically significant difference between the total mean scores of the DYKI, Beck Depression Inventory, Beck Anxiety Scale, ASEX and Modified Sartorius Score. (p>0.05) There is a significant positive correlation between Hurley Stage and disease duration, DYKI, BDI and BAI scales.(p0.05). The number of affected areas and the severity of the disease (Modified Sartorius score) were found to have a significant effect on the DYKI of the patients (p0.05). A significant correlation was found between DYKI and Physician Global Assessment, hurley stage and presence of pilonidal sinus.