Dağıtılmış üretimin harmonik etki analizi
Harmonic effect analysis of distributed generation
  1. Tez No: 826397
  2. Yazar: MEHMET KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEN BASA ARSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Dağıtılmış Üretim Kaynaklarının gelişmesi, elektrik güç sistemleri için birçok yönden avantajlıdır. Ancak bu durum kaynakların bozucu bir etmene sahip olmaması, şebeke parametrelerine uygun büyüklükte ve yerleşimde olması koşullarına bağlıdır. Aksi halde farklı güç kalitesi problemleri ile karşılaşılabilir. İletim hattı, transformatör ve tüketim noktasında önemli sorunlar ortaya çıkabilir. MATLAB Simulink ortamında radyal yapıdaki, dengesiz yüklü test fiderinde bir yük aracılığıyla oluşturulan akım harmonikleri minimize edilmek istenmiştir. Bunun için DÜK birimlerinin toplam gücü değişmeden farklı kombinasyonlarla fidere katkısı sağlanmış, THD ölçümleri alınmıştır. Aynı süreç yük dağılımı ve dağıtım hattı konfigürasyonu dengeli olarak revize edilmiş fider üzerinde de izlenmiştir. Benzetim çalışması süresince DÜK'lerin belirlenen güçlerde çalışması ve şebekedeki bara gerilim profillerinin bozulmaması kontrol edilmiştir. Daha fazla baraya DÜK entegrasyonunun olumlu etkisi görülse de optimum sonuç için yük ve merkezi kaynağa mesafenin daha önemli olduğu saptanmıştır. Çalışmanın sonuçları, yük dağılımı fark etmeksizin fiderlerin DÜK ile planlanmasının elektrik tesislerinin kalitesini iyileştirebileceğini göstermektedir. Bu yaklaşım, elektrik şebeke yöneticilerine ve mühendislerine özellikle harmonikler bakımından güç kalitesi sorunlarına karşı etkili bir çözüm sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The development of Distributed Generation Resources is advantageous for electric power systems in many ways. However, this situation depends on the conditions that the sources do not have a disruptive factor and that they are in a suitable size and location for the network parameters. Otherwise, different power quality problems may be encountered. Significant problems may arise at the transmission line, transformer and consumption point. In the MATLAB Simulink environment, it is aimed to minimize the current harmonics created by a load in the radial structure, unbalanced load test feeder. For this, the total power of the DGR units was contributed to the feeder with different combinations without changing, and THD measurements were taken. The same process was followed on the feeder, whose load distribution and distribution line configuration were balanced. During the simulation study, it was checked that the DGRs work at the determined powers and that the busbar voltage profiles in the network are not deteriorated. Although there is a positive effect of DGR integration to more busbars, it has been determined that the distance to the load and the central source is more important for optimum results. The results of the study show that the scheduling of feeders with DGR can improve the quality of electrical installations, regardless of load distribution. This approach offers electrical grid managers and engineers an effective solution to power quality problems, especially in terms of harmonics.