Bulanık mantık denetleyici kullanılarak MPPT performansının iyileştirilmesi
Improvement of MPPT performance using a furious logic controller
  1. Tez No: 826411
  2. Yazar: AHMET FATİH MUSTAFA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERAL ALTINAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
İnsanoğlu bir önceki yüzyılda başlattığı ve hâlen 21. yüzyılın ilk çeyreğinde sürdürdüğü sanayi ve teknoloji atılımında sürdürülebilir temiz enerji problemi ile yüzleşmektedir. Tükenmekte oluşu bir yana zararlı etkilerinden dolayı da fosil yakıtların terk edilmeye başlanmış olması ve giderek artan enerji ihtiyacı yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımına zemin hazırlamıştır. Bu noktada güneş dünyamızdaki sonu gelmez en önemli yenilenebilir enerji kaynaklarından biri olarak öne çıkmaktadır. Güneş ışığını elektrik enerjisine çeviren sistemlerin ne derece faydalı olabileceği, kullanılacak dönüştürücü tercihine ve seçilen maksimum güç noktası takibi (MPPT) algoritmalarının değişken ortam şartlarındaki performansına bağlıdır. Bu tez çalışması panellerden alınacak maksimum gücü takiplemeye yönelik bilinen algoritmik yöntemleri ve donanımı kapsamlı bir şekilde ortaya koyar. Bu çalışmada, bulanık mantık ile değiştir-gözle algoritmaları değişken ve sabit ortam koşulları için ayrı ayrı denenerek kıyas edilmiştir. Fotovoltaik sistem, MATLAB/Simulink ortamı kullanılarak maksimum güç noktası izleme için modellenmiş ve simüle edilmiştir. Güneş ışığında değişiklikler yapılarak uygulana testler, değişken ortam şartlarında bulanık mantık ile oluşturulan MPPT algoritmasının daha iyi performans gösterdiğini ortaya koyarken sabit ortam şartlarında ise değiştir-gözle algoritmasının daha etkili olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Mankind is facing the problem of sustainable clean energy in the industry and technology breakthrough that it started in the previous century and still continues in the first quarter of the 21st century. Apart from being depleted, the abandonment of fossil fuels due to its harmful effects and the ever-increasing energy need have paved the way for the use of renewable energy sources. At this point, the sun stands out as one of the most important renewable energy sources in our world. The usefulness of the systems that convert sunlight into electrical energy depends on the converter preference to be used and the performance of the selected maximum power point tracking (MPPT) algorithms under variable environmental conditions. This thesis presents the known algorithmic methods and hardware for tracking the maximum power to be taken from the panels in a comprehensive way. In this study, fuzzy logic and perturbation-and- observation algorithms are tested separately for variable and fixed environment conditions and compared. The photovoltaic system is modeled and simulated for maximum power point tracking using the MATLAB/Simulink environment. Tests applied by making changes in sunlight revealed that the MPPT algorithm created with fuzzy logic performed better in variable environment conditions, while it was understood that the change-by-eye algorithm was more effective in constant environment conditions.