Evaluation of glulam beam-column connection performance with stiffeners and FRP
Çelik berkitme ve FRP bulunan glulam kolon-kiriş birleşimlerin performansının değerlendirilmesi
  1. Tez No: 826429
  2. Yazar: SEBASTIAN TEBECK AKANJI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERKAN AKPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışmada, çelik köşebentler ile birleştirilmiş lamine ahşap (glulam) kolon-kiriş birleşimlerinde, FRP kullanımının ve köşebentte destek (berkitme) kullanımının davranışa etkisi, deneysel olarak incelenmiştir. Toplam 12 adet lamine ahşap kolon-kiriş birleşimi, monotonik yükleme altında test edilmiş ve birleşimlerin performansı dayanım, süneklik, rijitlik ve davranış açısından değerlendirilmiştir. Birbiriyle aynı olan 3'lü numunelerden oluşan 4 set oluşturulmuş olup, setlerden biri, TC1, sadece çelik köşebentler ile birleştirilerek kontrol grubu elde edilmiştir. TC2 setinde aynı birleşim oluşturulmakla birlikte, çelik köşebentlerin dış kenarlarında üçgen berkitmeler kullanılmıştır. TC3 seti TC1 seti ile aynı köşebent özellikleri bulunmakla birlikte birleşimin merkezinde FRP uygulanmıştır. TC4 setinde ise birleşimdeki köşebentlerde berkitmenin ve FRP uygulamanın etkisi birlikte incelenmiştir. TC1 ve TC3 setlerinde göçme davranışı, genel olarak bulon deliklerinde ezilme, kolon yüzünde ezilme, kolonlardaki bulonların ve korniyerlerin aşırı deformasyonu ve inelastik davranış şeklinde ortaya çıkmıştır. TC2 ve TC4 setlerinde ise bulon deliklerinde ezilme, kolon yüzünde daha derin ezilme, kirişlerdeki bulonların inelastik davranışı, kirişte yarılma, bulon hizasında kirişlerde blok kesme göçme davranışı ortaya çıkmıştır. Dayanım açısından, TC2 ve TC4 setlerinda en yüksek dayanım değerlerine ulaşılmış olup, TC4 setinde en büyük dayanım artışı elde edilmiştir. TC1 setinde süneklik en büyük değer olarak elde edilmiş olup, bu seti TC3 seti izlemektedir. Kontrol seti (TC1) ile karşılaştırıldığında, birleşimde kullanılan köşebentlerdeki berkitmelerin varlığının dayanımı ve rijitliği arttırdığı görülmüştür. FRP kullanımının özellikle ilk dayanım sonrasında daha etkili olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the performance of bolted glulam beam-column connections with steel angles, and the effects of reinforcing them with steel stiffeners and FRP were experimentally investigated under monotonic loading. 12 specimens, divided into 4 groups, were assessed in terms of behavior, strength, ductility, and stiffness. Group TC1 served as the control group with no reinforcement. Group TC2 had only stiffeners in the steel angles, Group TC3 contained only FRP application, and Group TC4 had both steel stiffeners and FRP. It was observed that Groups TC1 and TC3 exhibited similar behaviors; mainly embedment of bolt holes, bearing failure, yielding of bolts in the column and yielding of steel angles. Similarly, the failure modes for Groups TC2 and TC4 were embedment of bolt holes, yielding of bolts, splitting, plug shear, and block shear in the beam member. In terms of strength, Groups TC2 and TC4 possessed the highest peak strength, with Group TC4 having the highest value, as well as post-peak strength gain. Group TC1 exhibited the highest ductility, followed by Group TC3. Compared to Group TC1, the presence of stiffeners in Group TC2 enhanced the strength and stiffness of the connections, and the application of FRP in Group TC3 greatly enhanced especially the post-peak strength, while maintaining significant ductile behavior. The best performance was observed in Group TC4 specimens as they portrayed higher strength and stiffness, and exhibited significant strength gain as yielding occurred, as well as a re-centering effect similar to that observed in prestressed glulam connections.