Modeling and characterization of fluid, macromolecule, and nanoparticle transport in fibrous collagen hydrogels
Lifli kolajen hidrojellerde sıvı, makromolekül ve nanoparçacık taşınmasının modellenmesi ve karakterizasyonu
- Tez No: 826430
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALTUĞ ÖZÇELİKKALE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Terapötik ajanların vücutta taşınması ve tümör dokusuna ulaştırılması karmaşık ve çok ölçekli bir olaydır. Son yirmi yılda taşıma verimliliği artmış olsa da, tümörmikroçevreye başarılı bir taşıma hala sağlanamamıştır. Yetersiz iletimin nedenlerini araştırmak ve in vitrodan in vivoya ve hayvan modellerinden insan katılımcılara ekstrapolasyon sağlamak için hem taşıma ortamının hem de taşınan ajanların fizyolojisini dikkate alan bir modelleme çerçevesi gereklidir. Bu sorunu ele almak için bu tez, terapötik ajanların ölçekler arasında taşınmasını analiz etmek için farklı hesaplama ve deneysel metodolojileri uyarlayarak tümör-mikroçevrede sıvı ve tür taşınmasının modellenmesi ve karakterizasyonuna odaklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The transport of therapeutic agents across body and delivery to tumor tissue is a complex and multiscale phenomena. Although delivery efficiencies have improved over the last two decades, we still lack successful delivery to tumor-microenvironment. A modelling framework that considers physiology of both transport media and transported agents is required to investigate the reasons of the insufficient delivery and achieve the extrapolation from in vitro to in vivo, as well as from animal models to human participants. In order to address this problem, this thesis focuses on modeling and characterization of fluid and species transport in tumor-microenvironment by adapting different computational and experimental methodologies to analyze the transport of therapeutic agents across scales.