Using IoT to simulate smart garden
  1. Tez No: 826440
  2. Yazar: GULLED MOHAMOUD JAMA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAHI ABDU IBRAHIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Nesnelerin İnterneti (IoT), gerçek dünyadaki sistemlerin çalışmasını otomatikleştirmek amacıyla çeşitli dijital cihazların birbirine bağlanması için mekanizmalar ve metodolojiler geliştirmeye odaklanan bir bilgisayar bilimi alt alanıdır. Bu araştırma makalesinde, Nesnelerin İnterneti'ne (IoT) dayalı ve NodeMCU adlı bir mikrodenetleyici kullanan akıllı bahçeleri izlemek için bir yaklaşım önerilmiştir. Bu yöntemin kullanıcıları, bu yaklaşımı kullanarak evlerinde yetiştirdikleri bitki ve bahçelerin mevcut sıcaklık, nem ve nem parametrelerini belirlemede yardım alırlar. Oksijen, bu dünyada yaşayan her insan için kesinlikle gerekli olan tek şeydir. Bu projenin öncelikli amacı, hem bitkilerin hem de insanların ömrünün uzamasına yol açacak parametrelerin sürekli izlenmesi yoluyla bitkilerin doğal durumunu korumaktır. Bu, bitkilerin doğal hallerinin korunmasıyla sağlanacaktır. Manuel bir sistemin otomatik bir sistem lehine kullanılmaması şiddetle tavsiye edilir. Android yazılımı ile, daha sonra bahçenin parametrelerini izlemek ve bitkileri sulama sürecini otomatikleştirmek için kullanılabilecek mobil uygulamalar geliştirilebilir. Sıcaklık, nem ve nem gibi çevresel faktörlerin gerçek zamanlı profilleri, mobil cihazlarda kullanılmak üzere tasarlanmış bir android mobil uygulaması kullanılarak görüntülenmiştir. Uygulama cep telefonlarında ve tabletlerde kullanılmak üzere geliştirilmiştir. Bu sistemi kullanan kişiler, yetiştirdikleri bitkilerin gelişimine ve sağlığına şu anda mevcut olan diğer tüm yöntemlerden daha elverişli bir şekilde bahçeleriyle ilgilenebileceklerdir. Bu çalışmalar hem bahçıvan ihtiyacını ortadan kaldırıyor hem de büyük şehirlerde bahçe bakımında yaşanan sıkıntıları ortadan kaldırıyor.
Özet (Çeviri)
The Internet of Things (IoT) is a subfield of computer science that focuses on the development of mechanisms and methodologies for the interconnection of a diverse set of digital devices for the purpose of automating the operation of real-world systems. An approach for monitoring smart gardens that is based on the Internet of Things (IoT) and uses a microcontroller called NodeMCU has been proposed in this research paper. The users of this method receive assistance in determining the current parameters of temperature, moisture, and humidity of their homegrown plants and gardens by using this approach. Oxygen is the one thing that is absolutely necessary for each and every person who resides in this world. The primary goal of this project is to maintain the natural state of the plants through the continuous monitoring of the parameters, which will ultimately lead to an extension of the lifespan of both the plants and the people. This will be accomplished by preserving the natural state of the plants. It is strongly suggested that a manual system not be utilized in favor of an automatic one. With Android software, mobile applications can be developed, which can then be used to monitor the parameters of the garden and automate the process of watering the plants. The real-time profiles of environmental factors such as temperature, moisture, and humidity have been displayed by using an android mobile application that was designed for use on mobile devices. The application was developed for use on mobile phones and tablets. The people who use this system will be able to tend to their gardens in a way that is more conducive to the development and health of the plants that they cultivate than any other method currently available. This body of work does away with the need for gardeners as well as the difficulties that come up during the maintenance of gardens in large cities.