The role of memory in determine the strength of elements inminimalist interior design
  1. Tez No: 826443
  2. Yazar: MARWAH ISAM MOHAMMED
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELİF SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Az çoktur ilkesini somutlaştıran Minimalizm hareketi, altmışlı yıllarda soyut ekol altında gelişen bir sanat akımıdır ve sanat eserlerini en az sayıda öğe ve renkle sunmakla karakterize edilir. Sadeleştirmeye ve birçok ayrıntıyı atlamaya dayanır. Araştırma, hafıza ve iç mekan tasarımı arasındaki ilişkiyi ve bu alanın unsurlarının gücünü belirlemedeki rolünü ve minimalist tasarıma sahip bir iç mekanda en güçlü ve en akılda kalan unsur ve tasarım kelime dağarcığını bulmadaki rolünü tartışırken, aynı zamanda bireyin içinde hissettiği duyguyu da keşfediyor. böyle bir ortam ve onun üzerindeki etkisi. Tasarımın yönü, türü ve tasarım öğelerinin miktarı, kullanıcının mekanı tekrar ziyaret etme konusundaki algısını, zevkini, hafızasını ve iradesini büyük ölçüde etkilediğinden, iç mekan tasarımının kullanıcı üzerindeki etkisi tasarımcının vazgeçilmez bir hedefidir. büyük önemden bahsedildi. Araştırma problemi, özellikle minimalizm ilkesinin kullanılmasıyla ilgili olarak, bu etkinin boyutunu belirlemenin bulanıklığında temsil edilir. Hafıza, iç mekanın tasarım öğelerini ne ölçüde hatırlayabilir ve eğer detayları azaltmak onu daha akılda kalıcı hale getirirse? Bu nedenle, araştırma problemi, minimalizm ilkesi ile kullanıcının iç mekan hafızası arasındaki ilişkiyi kurmak için kapsamlı ve yeterli analiz süreçlerinin olmaması ile özetlenebilir. Kafeler, kullanıcının geçici olarak bulunduğu ve bulunma amacına göre (eğlence, iş toplantısı, toplantı, diyalog oturumu vb.) mekanın tasarımına göre. Araştırma yöntemi karma nitel ve nicel yöntemdir. Kalitatif, iç tasarımda minimalizm ilkesini incelemektir. Miktar ise, iç mekan tasarımında minimalizmi kullanmak için etkili tasarım öğelerini ortaya çıkarmak amacıyla, bu halka açık kafelerin bir dizi kullanıcısı için doğrudan görüşme ve anket yöntemleriyle sayısal istatistiksel veriler elde edilerek karşılaştırılarak temsil edilir.
Özet (Çeviri)
Embodying the principle of less is more, the Minimalism movement originated, an art movement that flourished in the sixties from under the abstract school and it is characterized by presenting artworks with the least number of elements and colors. It relies on simplification and omitting many details. The research discusses the relationship between memory and interior design and its role in determining the strength of the elements of this field and finding the strongest and most memorable element and design vocabulary in an interior space with minimalist design, also exploring the feeling of the individual in such an environment and its impact on him. The effect of interior design on the user is an indispensable goal of the designer, as the direction and type of design and the amount of design elements greatly affect the user's perception, taste, memory and his will in visiting the place again, which gives what was mentioned great importance. The research problem is represented in the blurring of determining the extent of that effect, especially with regard to using the minimalism principle. To what degree can the memory remember of the design elements of the interior space, and if reducing the details will make it more memorable? Thus, the research problem can be summarized by the lack of comprehensive and sufficient analysis processes to build the relationship between the principle of minimalism and the user's memory of the internalspace. The cafes were chosen as public places where the user is temporarily present and according to the purpose of his presence (entertainment, business meeting, meeting, dialogue session, etc), which allows the visitor to distinguish and enjoy the internal environment in a different way according to the design of the space. The research method is mixed qualitative and quantitative method. Qualitative is to study the principle of minimalism in interior design. As for the Quantity, it is represented by obtaining numerical statistical data through direct interview and questionnaire methods for a number of users of those public cafes, to be compared for the purpose of deducing the effective design elements for using minimalism in interior design.