Weight reduction in aircraft with topology optimization
Hava taşıtlarında topoloji optimizasyonu ile ağırlık azaltımı
  1. Tez No: 826447
  2. Yazar: HASAN HÜSEYİN ONAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VELİ ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık Mühendisliği, Aeronautical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Uçaklarda en önemli parametrelerden birisi ağırlıktır. Uçaklar kendilerinden beklenen görevleri ve kabiliyetleri gerçekleştirebilmesi için yeterince hafif aynı zamanda karşılaştıkları yüklemelere karşı yapısal olarak dayanıklı olmalıdır. Eskiden beri daha hafif uçak tasarımları yapmak için farklı metodolojiler denenmiştir. Topoloji optimizasyonu ise son zamanlarda havacılık sektöründe tercih edilen bir ağırlık azaltımı yöntemi haline gelmiştir. Yapıya dayanım olarak yeteri kadar yarar sağlamayan malzemenin yapıdan çıkarılmasıyla daha hafif tasarımlar elde edilir. Bu çalışmada, Cessna 172 uçağının kanat bölgesinde topoloji optimizasyonu ile ağırlık azaltımı yapılmıştır. Kanat yapısının topoloji optimizasyonu aşamasından önce ilk ağırlığı ve üzerine etki eden kuvvetler analitik olarak hesaplanmıştır. Kanat yapısının gerçek hayattaki ağırlığı esas alınarak, optimizasyon öncesi halinin sonlu elemanlar modeli oluşturularak yapısal açıdan dayanımına kontrol edilmiştir. Oluşturulan sonlu elemanlar modelinin doğrulama analizleri yapılarak topoloji optimizasyonu öncesi geçerli bir model elde edilmiştir. Topoloji optimizasyonunda, 3 boyutlu ve 2 boyutlu yapılara iki farklı topoloji optimizasyonu uygulanmıştır. Bu yapılarda, optimizasyon için tasarım alanları ve kısıtlamalar belirlenerek ağırlık azaltımı sağlanmıştır. Topoloji optimizasyon sonucu elde edilen yapı, kırıma uğramaması için statik açıdan tekrar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the most important parameters in airplanes is weight. Aircraft must be light enough to perform the tasks and capabilities expected of them, while at the same time being structurally resistant to the loads they encounter. Historically, different methodologies have been tried to make lighter aircraft designs. Topology optimization has recently become a preferred weight reduction method in the aviation industry. Lighter designs are obtained by removing the material that does not provide sufficient strength to the structure from the structure. In this study, weight reduction was made in the wing area of Cessna 172 aircraft by topology optimization. Before the topology optimization phase of the wing structure, the initial weight and the forces acting on it were calculated analytically. Based on the real-life weight of the wing structure, a finite element model of its pre-optimization state was created, and its structural strength was checked. A valid model was obtained before the topology optimization by making validation analysis of the created finite element model. In topology optimization, two different topology optimizations were applied to 3-dimensional and 2-dimensional structures. In these structures, weight reduction was achieved by determining the design areas and constraints for optimization. The structure obtained from topology optimization was statically evaluated again in order not to fail.