Development of AODV security against black hole attack in mobile AD HOC network
- Tez No: 826448
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MESUT ÇEVİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Güvenlik, MANET'te (Mobil Geçici Ağ) ele alınması gereken en kritik endişelerden biri olarak ortaya çıkmıştır. MANET'in yüksek hızı ve çok sayıda düğüm nedeniyle, güvenlik ağda büyük bir karmaşık ve çok zor bir sorun haline geldi ve çeşitli güvenlik saldırılarına karşı korumasız kalmasına neden oldu. Bu karadelik saldırılarında MANET üzerindeki etkilerini değerlendirebilmek için kullanılmıştır. Kara delik saldırıları hem tekli hem de çoklu saldırı senaryolarında incelenir. Ağ simülasyonu için NS2 simülatörü sürüm 2.35 kullanılarak simüle edilirler. AODV (Ad-hoc On-Demand Distance Vector anlamına gelir) protokolü, bir düğümden diğerine veri mesajları göndermek için kullanıldı. (10,20,40 ve 60) düğümlü ve (20-100) MS arasında değişen hızlarda ve uygun çözümler uygulanarak iki ağ tipinde (statik ve dinamik) dört değerlendirme kullanılmış vaka seti gerçekleştirildi. R-AODV (Reverse-AODV) ve ACO (AntNet Colony Optimization) algoritmaları sırasıyla tek kara delik saldırılarının etkisini ortadan kaldırmak ve çoklu kara delik saldırılarının etkisi altında MANET'i iyileştirmek için kullanılır. Düşen paketlerin tam miktarı, teslimat paketinin oranı ve verimler hesaplanır ve kara delik saldırılarının ağ üzerindeki etkisini ortadan kaldıran çözümler uygulandıktan sonra AODV protokolünün verimliliğindeki değişikliğin arttığını göstermek için karşılaştırılır (MANET) . Bulgular, karadelik saldırılarının AODV üzerinde daha büyük bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Ağın (MANET) verimliliği, düğüm sayısı ve düğümlerin hareket hızından oldukça etkilenir, yaptığımız simülasyonda ağ davranışı, daha az sayıda düğümde ve yüksek hızda daha iyi performans gösterir. Genel olarak Ad-hoc ağlar ve özellikle bu ağları hedef alan saldırılar ile ilgili önceki çalışmaları inceledikten sonra, kara delik saldırılarının AODV protokolü üzerindeki etkisinin flooding ve acele saldırıları gibi diğer saldırılara göre daha yüksek olması nedeniyle çalışmamın konusu olarak kara delik saldırısını seçtim. , kendi açımdan, karadelik saldırılarını ortadan kaldırmaya yardımcı olabilecek iki olası çözüm öneriyorum ve bunları bu tezde ayrıntılarıyla ve uygulamalarıyla açıklayacağım. R-AODV, tek bir kara delik saldırısı için saldırı etkisini azaltmada AntNet çözümlerinden daha büyük bir etkiye sahiptir.
Özet (Çeviri)
Security has emerged as one of the most critical concerns to be addressed in MANET (Mobile Ad-hoc Network). Because of the high speed of MANET and the huge amount of nodes, security moved to be a major complicated and too hard challenge in the network, causing it to be unprotected from various kinds of security attacks. In this blackhole attacks were used to be able to evaluate their effects on the MANET. The blackhole attacks are investigated in both single and multiple attack scenarios. They are simulated using NS2 simulator version 2.35 for network simulation. The AODV (standing for Ad-hoc On-Demand Distance Vector) protocol was used to send data messages from one node to another one. Four sets of evaluation used cases were performed in two networks type (static, and dynamic) with (10,20,40, and 60) nodes and speeds ranging from (20-100) MS and implementing appropriate solutions. The R-AODV (Reverse-AODV) and ACO (AntNet Colony Optimization) algorithms are used to eliminate the effect of single blackhole attacks and to improve the MANET under the effect of multiple blackhole attacks, respectively. The full amount of the dropped packets, the ratio of the delivery packet, and the throughputs are calculated and compared to show the change in the efficiency of the AODV protocol improves after implementing solutions to eliminate the impact of blackhole attacks on the network (MANET). The findings show that the attacks of blackhole have a greater effect on AODV. The efficiency of the network (MANET) is highly affected by the number of nodes and nodes' moving speed, in our performed simulation, network behaviour shows better performance in less number of nodes and high speed. After reviewing the previous studies that related to Ad-hoc networks generally and attacks that target those networks especially I choose the blackhole attack as subject for my study as the blackhole attacks has a higher effect on AODV protocol compared to other attacks like flooding and rushing attacks, from my end I suggest two possible solutions that can help in eliminate blackhole attacks that I will explain it in details and practices in this thesis. R-AODV has a greater impact on reducing attack effect than AntNet solutions for a single blackhole attack.