Bir aydınlatma firmasında endüstri 4.0 uygulamalarında karşılaşılan zorlukların pisagor bulanık çok kriterli karar verme yöntemleri ile analizi
Analysis of challenges faced in industry 4.0 applications in a lighting firm with pythagoric furious multi-criteria decision making methods
- Tez No: 826465
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLŞEN AKMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Çalışma kapsamında, öncelikle firmaların Endüstri 4.0 Uygulamalarında karşılaştıkları zorluklar belirlenmiştir. Zorlukların belirlenmesinin ardından anket formatı haline getirilmiş ve Google Forms ile belirlenen kriterlerin önem derecelerinin belirlenmesi amacıyla karar vericilere sunulmuştur. Anket sonuçları değerlendirilmiş ve SPSS programı ile güvenilirlik ve geçerlilik analizi yapılmıştır. Sonrasında Çok Kriterli Karar verme yöntemlerinden olan Pisagor Bulanık SWARA, Pisagor Bulanık CRITIC ve Pisagor Bulanık TOPSIS yöntemleri ile zorlukların önem dereceleri bulunmuş ve sıralanmıştır. Yapılan işlemler sonucunda hangi zorlukların üzerinde durulması gerektiği tespit edilmiştir. Bu sayede çalışma, firmaların hangi zorluklara yoğunlaşması gerektiği konusunda yol gösterici olacaktır.
Özet (Çeviri)
Within the scope of the study, first of all, the difficulties faced by companies in Industry 4.0 Applications were determined. After determining the difficulties, it was converted into a questionnaire format and presented to decision makers in order to determine the importance levels of the criteria determined by Google Forms. The results of the questionnaire were evaluated and reliability and validity analyzes were made with the SPSS program. Afterwards, the importance levels of the difficulties were found and listed with the Pythagorean Fuzzy SWARA, Pythagorean Fuzzy CRITIC and Pythagorean Fuzzy TOPSIS methods, which are among the Multi-Criteria Decision Making methods. As a result of the procedures, it was determined which difficulties should be focused on. In this way, the study will provide guidance on which challenges companies should focus on.