Assesment of liquefaction potential of Çiğli alluviums
Çiğli alüvyonlarının sıvılaşma potansiyelinin değerlendirilmesi
- Tez No: 82647
- Danışmanlar: PROF. DR. VEDAT DOYURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 282
Özet
oz ÇİĞLİ ALÜVYONLARININ SIVELAŞMA POTANSİYELİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ Kaplan, Nurcan Yüksek Lisans, Jeoloji Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi : Prof.Dr. Vedat Doyuran Ortak Tez Yöneticisi : Prof.Dr. Orhan Erol Ocak 1999, 282 sayfa Türkiye'de birinci derece deprem bölgesinde yer alan Çiğli (İzmir) bölgesi, zemin profilinin üst kısmını gevşek kum, silt ve yumuşak killerin oluşturduğu Gediz alüvyonlarının üzerindedir. İzmir Kanalizasyon Projesinin önemli bir bölümünün yer aldığı bu bölgede son zamanlarda kapsamlı geoteknik çalışmalar yürütülmüştür. Bu geoteknik çalışmalar çok sayıda sondaj kuyularını, standart penetrasyon, konik penetrasyon ve laboratuar deneylerini içermektedir. Bu çalışmalardan elde edilen veriler, bölgenin zemin karakteristiklerinin ayrıntılı olarak belirlenmesine olanak vermiştir. Çiğli alüvyonlarının sıvılaşma potansiyeli, standart penetrasyon ve konik penetrasyon deney verilerine dayalı yöntemler kullanılarak değerlendirilmiştir. Analizler, değişik yer ivmesi değerleri için limit standart penetrasyon direncinin ve limit konik penetrasyon uç direncinin belirlenmesini içermektedir. Maksimum yer ivmesi 0.30g veya daha büyük değere ulaştığı zaman alüvyonların yükseksıvılaşma potansiyeline sahip oldukları tespit edilmiştir. Standart penetrasyon ve konik penetrasyon deney verilerinden sıvılaşma potansiyelini temsil eden parametreler karşılaştınlmıştır. Bu korelasyonda, konik penetrasyon deney verileri standart penetrasyon deneyi verilerine göre zemin profilinin daha yüksek sıvılaşma potansiyeline sahip olduğunu göstermektedir. Anahtar Kelimeler : Alüvyon, Çiğli, Deprem Şiddeti, İnce Malzeme İçeriği,Izmir, Konik Penetrasyon Uç Direnci, Maksimum Yer İvmesi, Sıvılaşma Potansiyeli, Standart Penetrasyon Direnci. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ASSESSMENT OF LIQUEFACTION POTENTIAL OF Çİ?Lİ ALLUVIUMS Kaplan, Nurcan M.Sc, Department of Geological Engineering Supervisor : Prof.Dr. Vedat Doyuran Co-Supervisor : Prof.Dr. Orhan Erol January 1999, 282 pages The Çiğli Region in İzmir, being in the first degree earthquake risk zone in Turkey, is situated on the Gediz alluviums where loose sands, silts and soft clays comprise the upper part of the soil profile. Recently extensive geotechnical investigations have been undertaken in the region as part of sewage treatment project of İzmir. The geotechnical data included numerous borings, results of laboratory tests, standard penetration tests, and cone penetration tests. The data allowed a detailed characterization of soil profiles of the region. The liquefaction potential of the alluviums are evaluated using the methods based on both the standard penetration and the cone penetration test data. The analyses include determination of limiting standard penetration resistance number, and limiting cone tip resistance for different values of maximum ground acceleration. It is found that the alluviums are highly susceptible to liquefaction when the maximum ground acceleration equals mand/or exceeds 0.30g. Indicative parameters for liquefaction potential from standard penetration and cone penetration test data are compared. It is found that characterization of soil profiles with cone penetration soundings result in higher levels of liquefaction susceptibility as compared to standard penetration test data. Keywords : Alluvium, Cone Penetration Tip Resistance, Çiğli, Earthquake Magnitude, Fine Content, İzmir, Liquefaction Potential, Maximum Ground Acceleration, Standard Penetration Resistance. IV