Okul öncesi öğretmenlerinin ilkokula hazırlamak için yaptığı uygulamalar ve sınıf öğretmenlerinin okul öncesi eğitimden beklentileri
Pre-school teachers' practices to prepare them for primary school and primary school teachers' expectations from pre-school education
  1. Tez No: 826490
  2. Yazar: SALİHA ALBAYRAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜLAY ŞENEL ÇORUHLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trabzon Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Öğretim programında belirlenen kazanımların okul öncesi ve sınıf öğretmenleri tarafından nasıl uygulandığı ve değerlendirildiğinin belirlenmesi oldukça önemlidir. Bu çerçevede çalışmanın amacı; okul öncesi öğretmenlerinin öğrencileri ilkokula hazırlarken izledikleri öğretim sürecini belirlemek ve sınıf öğretmenlerinin okul öncesi eğitimden beklentilerini incelemektir. Çalışma öğretmen görüşlerini içerdiği için nitel araştırma yaklaşımına uygun bir yol izlenmiştir. Nitel araştırma yöntemlerinden özel durum yöntemi kullanılmıştır. Çalışmanın örneklem grubunu Trabzon il merkezinde MEB'e bağlı olarak çalışan 20 okul öncesi ve 20 sınıf öğretmeni oluşturmuştur. Çalışmada veri toplama aracı olarak; yarı yapılandırılmış görüşme kullanılmıştır. Çalışmadan elde edilen nitel veriler içerik analizine tabi tutulmuştur. Çalışma sonucunda ortaya çıkan verilerden yararlanılarak ilkokula hazırlık sürecinde öğrencilerin akademik gelişimi, gelişim alanları, yaşanılan sorunlar ve program farkındalığı ile ilgili öğretmen görüşleri karşılaştırılmıştır. Yapılan araştırmada ilkokula hazırlık sürecinde ince motor becerilerinin gelişimi okul öncesi öğretmenleri tarafından en çok üzerinde durulan ve sınıf öğretmenlerinin de gelişmesini beklediği beceri olarak görülmüştür. İlkokula geçiş sürecinde en çok yaşanılan sorun sınıf kurallarının benimsenmemesi olmuştur. Bu durumun okul öncesi ve ilkokul sınıf düzeninde sınıf kurallarında farklılaşmaların olması sebebiyle oluştuğu öğretmenler tarafından ifade edilmiştir. Bu sebeple özellikle ilkokullara bağlı anasınıflarında okul öncesi ve ilkokul sınıf düzeni, kurallar konusunda öğretmenlerin görüşleri alınarak düzenlemeler yapılabilir. Eğitim ortamı fiziksel koşullar, öğrenci sayısı, sınıfta bulunan materyallere göre dönüştürülebilir şekilde dizayn edilerek çeşitli yöntem ve teknikler kullanılabilecek şekilde tasarlanabilir. Okul öncesi öğrencilerine ilkokul sınıflarının sınıf düzeni ile ilgili gözlem yapmaları, ilkokula geçiş sürecinde kolay uyum sağlamaları için öğretmenler tarafından imkan tanınabilir.
Özet (Çeviri)
It is important to determine how the achievements determined in the curriculum are applied and evaluated by preschool and primary school teachers. In this context, the aim of the study is to determine the teaching process followed by preschool teachers while preparing students for primary school and to examine the expectations of primary school teachers from preschool education. Since the study included the views of teachers, a method suitable for the qualitative research approach was followed. The special case method, which is one of the qualitative research methods, was used. The sample group of the study consisted of twenty pre-school and twenty primary school teachers working under the Ministry of National Education in the city center of Trabzon. In the study, a semi-structured interview was used as a data collection tool. The qualitative data obtained from the study were subjected to content analysis. Busing the data obtained because of the study, the teachers' opinions about the student's academic development areas of development, the problems experienced and the awareness of the program during the preparation for primary school were compared. In the research, the development of fine motor skills in the preparation process for primary school was seen as the skill most emphasized by preschool teachers and expected by primary school teachers to develop. The most communal problem in the transition to primary school was the failure to adopt classroom rules. It was stated by the teachers that this situation occurred due to the differences in the classroom rules in the preschool classrooms. For this reason, especially in the kindergartens affiliated with primary schools, arrangements can be made by taking the opinions of the teachers about the preschool classroom layout and rules. The educational environment can be designed in such a way that it can be transformed according to the physical conditions, the number of students, and the materials in the classroom, so that various methods and techniques can be used. Pre-school students can be given the opportunity to observe the classroom layout of primary school classes and to adapt easily during the transition to primary school.