Relationship between the methylene blue test result and swelling percentage swell pressure andsuction of n expansive
Metilen mavisi deneyi neticesi ile şişen zeminlerin şişme yüzdesi, şişme basıncı arasındaki ilişkiler
- Tez No: 82652
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDAL ÇOKÇA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
öz METİLEN MAVİSİ DENEYİ NETİCESİ İLE ŞİŞEN ZEMİNLERİN ŞİŞME YÜZDESİ, ŞİŞME BASINCI VE EMME BASINCI ARASINDAKİ İLİŞKİ KARAHAN, Fatih Yüksek Lisans, inşaat Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi: Doç. Dr. Erdal ÇOKÇA Ocak 1999, 115 sayfa Bu tez çalışmasında, şişen zeminlerin şişme davranışlarını karakterize etmek için odometre şişme deneyleri ve emme basıncı deneyleri yapılmış; ve daha sonra bu klasik testlerle, uygulanması daha kolay ve daha kısa sürede sonuç veren metilen mavisi deneyi arasındaki olası ilişki araştırılmıştır. Değişik plastisite indisine sahip zeminler elde etmek için kaolin ve bentonit karışımları hazırlanmış, metilen mavisi değeriyle likit limit, plastik limit, plastisite indisi, büzülme limiti, kil yüzdesi, kil aktivitesi, özgül ağırlık, şişme yüzdesi, şişme basıncı ve emme basıncı arasında bir ilişki olup olmadığı tesbit edilmeye çalışılmıştır.Şişme deneyleri odometrede yapılmış, emme basıncı deneyleri ise saykrometre tekniği kullanılarak sıkıştırılmış numuneler üzerinde gerçekleştirilmiştir. Test sonuçlarından şu ilişkiler bulunmuştur: Zeminin emme basıncı kuvvetli bir şekilde su muhtevasına ve plastisite indisine bağlıdır. Metilen mavisi değeriyle şişme yüzdesi ve şişme basıncı arasında iyi bir ilişki vardır. Zeminin emme basıncını, şişme yüzdesini ve şişme basıncını etkileyen likit limit, plastik limit, plastisite indisi, büzülme limiti, kil muhtevası, kil aktivitesi özellikleri metilen mavisi değerini de etkilemektedir. Anahtar Kelimeler : Şişen Zeminler, Kil, Metilen Mavisi, Şişme, Şişme Yüzdesi, Şişme Basıncı, Zemin Emme Basıncı VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT RELATIONSHIP BETWEEN THE METHYLENE BLUE TEST RESULT AND SWELLING PERCENTAGE, SWELL PRESSURE AND SUCTION OF AN EXPANSIVE SOIL KARAHAN, Fatih M. S., Department of Civil Engineering Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Erdal ÇOKÇA January 1999, 115 pages In this thesis study, oedometer tests and suction tests were performed to characterise the swell behaviour of expansive soils; and then a possible relationship between classical tests and methylene blue test which is easy to apply and gives results in a short time was searched. Bentonite- kaolinite clay mixtures were prepared to obtain soils in a wide range of plasticity indices. It was tried to find if there is any relationship between methylene blue value and liquid limit, plastic limit, plasticity index, shrinkage limit, clay content, clay activity, specific gravity, swell percent, swell pressure and suction. IllSwell tests were carried out in oedometers and suction tests were done by using thermocouple psychrometer on compacted samples. From the test results, the following relationships were found: There is a good relationship between methylene blue value and swell percentage and swell pressure. Soil suction is strongly dependent on the water content and plasticity index. Liquid limit, plastic limit, plasticity index, shrinkage limit, clay content, clay activity which affect the soil suction, swell percent and swell pressure, also affect the methylene blue value. Keywords : Expansive Soils, Clay, Methylene Blue, Swell, Swell Percent, Swell Pressure, Suction IV